Çirişli Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çirişli Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çirişli köyü bilgileri - çirişli köyü - çirişli köyü tanıtım - çirişli köyü  Çirişli, Erzurum ilinin Çat ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  300 400 yıllık tarihi bulunan çirişli köyü , ismini köyde yetisen çiriş adındaki bir bitkiden almistir. .Bu köyü KUBAT aşiretinden gelen TEM ile kardeşi BAD ailesi tarafından kurulmuştur.TEM ve bad ailesi köyde söz sahibi ve çoğunluğu olan aileler olmuştur.O zaman ki köy ağalıkla yönetilmekteydi köylünün tüm ihtiyaçlarını, düğünlerini , barıştırma, kız isteme gibi tüm sosyal olaylarında; ağa başı çekmekteydi.Köylüye öncelik ederdi ,7-8 köyün ağası olan TEM ve kardeşi bahattin han köye dışarıdan çobanlığa gelen kişilerede dahi arazi vererek herkese yardım etmişlerdir.Köy kubati soyundan gelmektedir.Köyün çuğunluğu TEM ve bad' ın soyundan gelmektedir.Köyün en en aydın, neşeli zamanı TEM ve kardeşi bad' ın zamanıdır, en kötü zaman ise TEM' in oğlu şehit ALİ BARAN dönemidir.O zamanlardaki, Osmanlı devletın çökuntüye uğradığı ve dış devletlerin işgalleri altında olduğundan Osmanlı devletinin çöküntüye başladığı ve ayaklanmaların çıktığı zamandır.Rusların doğudan Osmanlı devletine açtıkları şavaş sonucunda ;Erzurum'u da işgal ederek köyleri basmışlar ve bunun sonucunda TEM'in oğlu ALİ BARAN ,rus şavaşında tarladan gömülü silahlarını almak üzereyken vurularak şehit olmuştur.ALİ BARAN'ın türbesi çirişli köyü mezarlığında bulunmaktadır.Nüfusu bir zamanlar 100 haneyi geçen köy büyük şehirlere göç sonucunda 21 haneye inmiştir. Köyde konuşulan dil kürtçe ve türkçedir.Köy erzurum bingöl karayolunun üzerinde bulunmaktadır.
  Kültür

  yemek kültürü olarak köy olarak ismini almış olduğ gulıg(çiriş);bir ot yemeğıdır. ilkbaharda yetişir. klor hamurdan yapılan yemek çeşididir. rıveys bırbıtkı turudur meyve gb.yenır.patıle hamur çeşididir
  Coğrafya

  Erzurum iline 70 km, Çat ilçesine 17 km uzaklıktadır. ÇİRİŞLİ köyü doğuda bayındır köyü,güney doğuda bingöl karlıovaya bağlı hunyan köyü, güneyde ışkınlı köyü, kuzeyde tuzlataşı köyü ve soğukpınar köyü, batıda ise babaderesi köyü ve köseler köyü ile sınırdır.köyün coğrafi yapısı ise güneyde hember ve ğılğal dağlarını takiben , kuzeyde ise tap dağlarını takiben,bu dağların doğu tarafından gelen sularıyla oluşan dere köyün içinden geçerek çirişli köyüne güzellik katmıştır, ayrıca köyün kuzey tarafından şorağ deresi ve güneyden gelen karer deresi köyün alt kısmından birleşerek dolgun birçay olarak parmaksız ve tercan takiben türkiyanin can damarı Fırat nehrine kaynaklık etmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. kışın işe bazı aile reis leri kışın köyde iş olmadığından büyük şeehirlere gidip çalışıp birikm yaparlar
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.kullanılmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol ana yol(e-5) olup köyde elektrik ve her evde telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çirişli Köyü Hakkında Forum Tarih
Yukarıçirişli Köyü Kavak Samsun Samsun Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Aşağıçirişli Köyü Kavak Samsun Karadeniz Bölgesi 24 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş