Çinli kadınlar daha fazla çocuk istiyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 16 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Çinli kadınlar daha fazla çocuk istiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara - Tek çocuk uygulamasının olduğu Çin'de kadınların daha fazla çocuk sahibi olmak istedikleri ortaya çıktı.

  Aile planlaması yetkililerinin yaptığı araştırma, Çinli kadınların yüzde 70'inin iki ya da daha fazla çocuk sahibi olmak istediklerini gösterdi. Ülkede 2006 yılında yapılan ve sonuçları China Daily gazetesinde yayımlanan araştırmada, bir kız, bir erkek çocuk isteyen kadınların oranının yüzde 83 olduğu belirlendi.

  Ulusal Aile Planlaması Komisyonu'ndan sorumlu bakan yardımcısı Jiang Fan, "Araştırmamız, kadınların yüzde 70.7'sinin iki ya da daha fazla çocuk istediklerini gösterdi. Bazı anneler tek çocuğun yalnızlıktan ıstırap çekeceğini ve şımarık olabileceğini düşünüyor" dedi. Çin'de tek çocuk uygulamasını çiğneyen çiftler para cezası ödemek zorunda ve sıklıkla işyerinde ayrımcılığa maruz kalıyor. Yetkililer, yumuşatılmayacağını söyledikleri uygulamanın, yüz milyonlarca doğumu engellediğini ve halkın refah düzeyinin artmasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

  Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'in nüfusu 1.3 milyardan fazla ve ülkede 1970'lerin sonundan bu yana birçok ailenin tek çocuk yapmasına izin veriliyor.
  mynet
   

Bu Sayfayı Paylaş