Çin'in uzay istasyonunun modeli tanıtıldı

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 11 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Çin'in uzay istasyonunun modeli tanıtıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar


  [​IMG] Çin Takvimi'ne göre yeni yıl 26 Ocak günü başladı. Çinlilerin en büyük geleneksel bayramı olan yeni yıl, Bahar Bayramı adıyla da anılıyor. Geleneksel Çin takvimine göre, bu yıl, Boğa Yılı. Her yıl olduğu gibi, Çin merkez televizyonu CCTV, bu yıl da bayram dolayısıyla, yeni yıl arifesinde yurtiçindeki ve yurtdışındaki Çinliler için özel bir eğlence programı yayınladı. Programda şarkı ve dans gösterilerinin yanı sıra, Çin uzay istasyonu "Tiangong 1"in modeli tanıtıldı.
  Bundan önce basında yer alan haberlere göre, 8 ton ağırlığındaki Çin uzay istasyonu 2010 civarında fırlatılacak. "Tiangong 1" istasyonunun ardından, "Shengzhou 8", "Shengzhou 9" ve "Shengzhou 10" adlı uzay gemileri de 2 yıl içinde fırlatılarak, "Tiangong 1"le kenetlenecek.
  [​IMG]7 "uğurlu hayvan" Beijinglilerle buluşuyor
  "Bixie", "Linggui", "Fenghuang", "Qilin", "Kuilong", "Jinchan" ve "Burç Boğası" dahil adlarını taşıyan "7 Uğurlu Hayvan"ın 5 metrelik heykelleri 25 Ocak günü başkent Beijing'deki Binyıl Platformu meydanında turistlerle buluştu. Böylece, büyük bir Bahar Bayramı Panayırı da resmen başladı. "Uğurlu Hayvanların" heykelleri, Çin milletine uğur dileme amacıyla dikildi.
  Beijing'de 2 boğa temalı sergi düzenleniyor
  Çin takvimine göre Boğa Yılı'na girilmesi dolayısıyla Başkent Müzesi'nde boğa temalı 2 sergi açıldı. "Boğa Yılı'nda Boğa Hikayesi" ve "Mutlu Boğa Yılı" adı verilen 2 sergi 10 Şubat gününe kadar devam edecek.
  "Boğa Yılında Boğa Hikayesi" adlı sergide esas olarak, Sha'an'xi eyaletinde keşfedilen, Han Hanedanının İmparatoru Jingdi'nin mezarından çıkarılan 5 seramik boğa heykeli sergileniyor.
  "Mutlu Boğa Yılı" adlı sergide boğa ile ilgili 250'den fazla sergi eşyası Sha'anxi eyaletinden getirildi. Çinlilerin Bahar Bayramı sırasında gönderdiği hediyeler, yaptıkları eğlenceler, söyledikleri şarkılar ve yedikleri yemeklerle, Çinlilerin gelenekleri ve görenekleri tanıtıldı. Sergide onlarca geleneksel el sanat üstadı gelenekler ve görenekleri tanıtıyor.
  [​IMG] Eski kasabada 2800 kişi birlikte yeni yıl yemeği yedi
  Chongqing şehrine bağlı Zhongshan adlı eski bir kasabada 23 Ocak günü 1000 metre uzunluğunda bir sofra kurularak, 2800'den fazla kişiye yeni yıl ziyafeti verildi. 800 aşçının hazırladığı yemek, kasabada son 3 yılda en çok sayıda turistin katıldığı yeni yıl yemeği oldu.
  Yemekten önce geleneksel mutluluğk dileme töreni yapılmıştı. Törenden sonra 20 dakika süren patlangaç patlama töreni yapıldıktan sonra yeni yıl yemeği yendi. 260 yemek masasına konan 10 çeşitten fazla yerel yemek, yerlileri ve kasabaya gelen turistleri büyüledi.
  Dünya ülkeleri Boğa Yılı için pul bastırdı
  Çinlilerin 12 burcu Çin geleneksel kültürünün sembolü olarak, dünya ülkelerinin pullarında sıkça görülür. 2008 yılının sonundan 2009 yılının başına kadar, dünyanın birçok ülkesi ve bölgesi, Boğa Yılı dolayısıyla özel pullar bastırarak, bayramı kutladılar.
  Her yıl olduğu gibi bu yıl da Japonya 4 Kasım 2008 tarihinde Boğa Yılı için bir set pul bastırarak piyasaya sürdü. Böylece Japonya dünyada Boğa Yılı pullarını bastıran ilk ülke oldu. Sette 4 adet pul bulunuyor. Kore Cumhuriyeti 1 Aralık 2008 günü 1 adet yeni yıl pulu bastırdı. Aynı gün Vietnam da Çin'in geleneksel Kesme Kağıdı üslübuyla Boğa Yılı pulları bastırdı. ABD, 8 Ocak 2009'da bir set Boğa Yılı pulu b
  astırdı. Aynı gün Kanada da Vancouver kentinde Boğa Yılı pulları için bir tören düzenledi. Ayrıca Fransa, Brezilya ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi gibi ülke ve bölgeler de Boğa Yılı pullarını bastırdı. 40 ülke ve bölgenin daha bu yıl Boğa Yılı için pulları bastıracağı bildirildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çin'in uzay istasyonunun Forum Tarih
Çin'in türklere karşı izlediği politika kısaca Tarihi Bilgiler 12 Nisan 2014
Çin'in nüfus politikası nasıldır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2013
Çin'in nüfus politikası nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2013
Çin'in Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012
Çin'in Neyi Ünlüdür - Çin Nesi İle Ünlüdür ? Ülke Kültürleri 22 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş