Çini Sanatını İlk Nerede Kimler Tarafından Yapılmıştır ?

'El Sanatları' forumunda Mavi_inci tarafından 31 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çini Sanatını İlk Nerede Kimler Tarafından Yapılmıştır ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çini Sanatını İlk Nerede Kimler Tarafından Yapılmıştır ?

  İLK TÜRK ÇİNİLERİ

  Türk çini sanatının tarihi ilk Müslüman Türk devletlerinden Karahanlılara kadar dayanmaktadır. Bu da çini sanatının bin yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğunu göstermektedir.
  Büyük Selçuklular ve Anadolu Selçukluları, çiniyi mimari süslemelerde sıkça kullanmış Anadolu Selçuklu Devleti'nin dağılmasından sonra, çini sanatında Osmanlı Devleti' nin kuruluşuyla yeni bir dönem başlamıştır.


  İznik Çinisi

  İlk Osmanlı dönemi İznik çinileri, Bursa Yeşil Cami ve türbesinde (1421), Bursa Muradiye Camii' nde (1426), Edirne Muradiye Camii (1433) ve Çinili Köşk’ te (1472) görülebilmektedir. Bunlar genellikle mozaik veya sırlı boya tekniği ile üretilmiş çinilerdir. Bu dönem çinilerinde lacivert, mavi, turkuaz, siyah renkleri ağırlıktadır ve daha çok geometrik desenler kullanılmıştır.

  16. yy'da İznik'te üretilen çinilerde gerek kalite ve gerekse desen üretiminde büyük gelişmeler olmuş ve Türk çini sanatı en parlak dönemini yaşamıştır. Osmanlı, mozaik gibi teknikleri bırakmış sır altı boya ve sır tekniğini geliştirmiştir. Bunun yanı sıra saray nakkaşhanesinde yeni motifler geliştirilmeye ve üretilmeye başlanmıştır. Kırmızı, yeşil, mavi, lacivert, turkuaz ve kahverenginin kullanımıyla İznik çinilerinde yeni bir devir yaşanmaya başlanmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çini Sanatını İlk Forum Tarih
Osmanlı'da nişancının görevi kısaca Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Bilinçli bir tüketicinin davranışları nelerdir Tüketici Şikayetleri 18 Ocak 2017
Mustafa Kemal'in cumhuriyetin sonsuza kadar yaşayacağına olan inancının kaynağı nedir? Atatürk Hakkında Herşey 4 Aralık 2016
Bir yerde hava basıncının sürekli değişmesinin sebepleri kısaca nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Eylül 2016
Osmanlı devletinin savaşa girmesini kaçınılmaz hale getiren etkenler kısaca Sorular ve Cevaplar 12 Ekim 2015

Bu Sayfayı Paylaş