Çin'de yeni ölümcül salgın yayılıyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Çin'de yeni ölümcül salgın yayılıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Deng Haihua, bugün yaptığı açıklamada son 3 ay içinde Tibet hariç, ülkenin 30 eyaleti ve bölgesinde 41 bin 846 HFMD vakasının görüldüğünü, bu vakalarda 18 çocuğun öldüğünü söyledi.

  Devlet medyası, ölümle neticelenebilen salgının hafta sonu 2 çocuğun ölümüne neden olduğu, 4 çocuğun ise hastanedeki durumların ciddi olduğunu duyurdu. Doğudaki Shandong eyaletinde, ölenlerden birinin 7 aylık, diğerininse 15 aylık bir bebek olduğu ifade edildi. Salgının görüldüğü eyaletin Heze şehrindeki yetkililer, kısa süre önce ölen 4 bebeğin de beyin iltihabı (Ensefalitis) ya da HFMD'den dolayı öldüklerinden şüphelendiklerini açıkladı.

  Çin'de çok sık olarak görülen hastalığın, 2008 yılının ilk birkaç ayında çok hızlı bir şekilde ilerlediği, ülke çapında 25 bin kişiye bulaştığı ve 40 kişiyi öldürdüğü bildirildi. 17 ölüm haberi 2007 yılında bildirilmişti. Shangdong eyaleti yetkilileri, bu yıl eyalette HFMD ilgili 5 yüzden fazla klinik vakanın gerçekleştiğini ifade etti.

  Enterovirüs olarak da adlandırılan hastalık, bağışıklık sistemi az gelişmiş çocuklarda ölüme neden olabiliyor. Hastalık ağızda kabarcıkları takip eden düşük ateş ve ülserle başlıyor ve sonrasında el ve ayaklara pembe kabartılar olarak bulaşıyor.

  AŞISI YOK
  Çin Sağlık Bakanlığı'na göre, HFMD'ye barsaklara ait barındırıcı virüsler neden oluyor. EV71 ve Coxsackievirus (Cox A16) ise bunlardan en yaygın olanı. Bunlardan ciddi belirti olarak kendini gösteren ise sıklıkla EV71 virüsü. Bu aynı zamanda beyin zarları iltihabı olarak bilinen menenjit, beyin iltihabı olarak bilinen ensefalit, akciğeri etkileyen pulmoner ödem ve genel felç olarak bilinen paralizi sorunlarına yol açıyor. Bakanlığın açıklamasında ayrıca bu hastalığın aşısının bulunmadığı da belirtildi.

  Star
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çin'de yeni ölümcül Forum Tarih
Çin'de yeni bir anaokulu faciası Yurt Dışı Haberler 30 Nisan 2010
Çin'den şimdi de yeni bir taklit telefon Sany Ericssan Bilim & Teknoloji 17 Kasım 2008
Çin'de uygulanan nüfus politikası Ülkeler Coğrafyası 19 Mart 2013
Çin'de işçi yatakhaleri yandı: 10 ölü Yurt Dışı Haberler 4 Mayıs 2010
Çin'deki depremde ölü sayısı 600'ü aştı Yurt Dışı Haberler 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş