Çin'de iki Uygur Türküne idam cezası

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 17 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çin'de iki Uygur Türküne idam cezası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uygur Amerikan Derneği tarafından yapılan açıklamada, Mamatali Ahat adlı Uygur'un Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu Mao Zedung'un Hotan şehrinde bulunan ve bir Uygur köylüyle el sıkışmasını simgeleyen heykelin yanında bağımsız Uygur devletini simgeleyen bayrak açtığı ve bu nedenle 6 Martta 8 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

  Hotan Belediyesi Mahkemesinden ismini açıklamak istemeyen bir yetkili Associated Press ajansına telefonla bilgi verirken, kararın gerekçesinin Çin Komünist Partisi Sincan Bölgesi Hukuk Siyaset Komitesi'nin internet sayfasında yer aldığını kaydetti.

  İnternet sayfasındaki açıklamada, Mamatali Ahat'ın amacının Mao'nun heykelini bombalamak olduğu kaydedilerek, mahkumun geçen 22 Eylülde sabah erkenden motosikletiyle silahlı polis birliklerinin kışlasına doğru gittiği, buradan patlayıcı çalmayı amaçladığı ve bıçaklı olarak bahçeye atladığında yakalandığı ifade edildi.

  Uygur Amerikan Derneğinin açıklamasında ayrıca, Abdülkadir Mahsum adlı Uygur'un dini baskıları ve tanınmış bir Uygur hayırseverin poliste gözaltındayken ölmesini protesto etmek için gösteri düzenlemek suçundan 26 Şubatta 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığı savunuldu.

  (aa)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çin'de Uygur Türküne Forum Tarih
Çin'de uygulanan nüfus politikası Ülkeler Coğrafyası 19 Mart 2013
Çin'de işçi yatakhaleri yandı: 10 ölü Yurt Dışı Haberler 4 Mayıs 2010
Çin'de yeni bir anaokulu faciası Yurt Dışı Haberler 30 Nisan 2010
Çin'deki depremde ölü sayısı 600'ü aştı Yurt Dışı Haberler 15 Nisan 2010
Çin'de Nefes Kesen Manzarasıyla Huangshan Dağı ve Buxian Köprüsü Dünya Ülkeleri - Resimleri 28 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş