Çin, tek roketle 2 uydu birden fırlattı

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 16 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Çin, tek roketle 2 uydu birden fırlattı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çin, tek roketle uzaya 2 uydu birden fırlattı. Çin'in Uzun Yürüyüş manasına gelen Changzheng 4-C tipi taşıyıcı roketle uzaya "Uzaktan Algılama-8" ve "Ümit-1" adlı küçük uyduyu fırlattığı bildirildi.

  Fırlatmanın bugün yerel saatle 10.31'de (TSİ 04.31) Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi'nden yapıldığı kaydedildi. "Uzaktan Algılama-8" uydusu, uzay ortamında bilimsel deneyler, toprak ve kaynak araştırmaları, tarım üretimi tahmini ile doğal afetlerle mücadele alanlarında hizmet verecek.

  Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, Çin'in kamuya hizmet eden "Ümit-1" adlı ilk küçük uydusu ise çocuk ve gençler için geliştirilen bilimsel araştırma amaçlı bir uydu niteliğinde.

  Söz konusu iki uydunun uzaya gönderilmesiyle birlikte Çin'in kendi kaynaklarına dayanarak geliştirdiği Changzheng taşıyıcı roketlerle yapılan 121. fırlatılış oldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çin roketle uydu Forum Tarih
Genel seçimler niçin yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yerel seçimler niçin yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Aileniz hangi işlemleri gerçekleştirmek için belediye hizmetlerinden yararlanır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Muhtara hangi ihtiyaçlarımızı karşılamak için gideriz kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yerel yönetim birimleri halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak için hangi görevleri yaparlar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş