Çin Nergisi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çin Nergisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çin Nergisi - Çin Nergisi Hakkında - Çin Nergisi Çiçeği - Çin Nergisi Bakımı - Çin Nergisi Özellikleri  Çin nergisi (Narcissus tazetta), nergisgiller (Nergisgiller) familyasından 20-60 cm. boyunda, soğanlı çok yıllık bir bitki.

  [​IMG]

  Morfolojik özellikleri

  Yapraklar 4-6 adet ve şerit şeklindedir. Çiçekler uzun bir sapın ucunda 3-10 adet ve şemsiyeye benzer halde dizilmişlerdir.
  Perigon olan çiçek; 2-4 cm. uzunluğunda ve açık sarı renkte, kaidede birleşik ve tüp şeklinde uzamış, tepede 6 loplu ve lopların ortasında altın sarısı renkte ve halka şeklinde ve loblardan daha kısa taç bulunur. Meyve 3 bölmeli bir kapsüla olup, tohumlar yarı küremsi şekilde ve siyah renktedir. Ocak- Mart ayları arasında çiçek açar.

  Dağılımı ve yetiştirilmesi

  Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde 0-850 m. rakımlar da çam ormanları altında, maki içerisinde ve su kenarlarında tabii olarak yetişirken, park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

  Etkisi

  Soğanını yiyen kişide ise; kusma, bulantı, ishal, sara nöbetinde olduğu gibi kasılmalar ile titremeler gözlenir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çin Nergisi Forum Tarih
Genel seçimler niçin yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yerel seçimler niçin yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Aileniz hangi işlemleri gerçekleştirmek için belediye hizmetlerinden yararlanır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Muhtara hangi ihtiyaçlarımızı karşılamak için gideriz kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yerel yönetim birimleri halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak için hangi görevleri yaparlar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş