Çin malı klimaya anti damping vergisi

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 28 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Çin malı klimaya anti damping vergisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA(ANKA)-İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, daha önce getirilen önlem üzerine “menşe şaşırtma” yoluyla Malezya üzerinden ithal edilmeye çalışılan Çin malı klimaların ithalatına karşı kesin önlem olarak CIF bedelinin yüzde 25'i oranında vergi getirdi.

  2006 yılında Çin menşeli, "Yalnız duvar tipi split klimalar" için CIF bedelinin yüzde 25'i oranında dampinge karşı vergi yürürlüğe konulmuştu. Yerli üretici Arçelik–LG Klima San. ve Tic. A.Ş., uygulamanın ardından, Çin menşeli klimaların söz konusu önlemi etkisiz kılacak biçimde “menşe yanıltması” yapılarak Malezya üzerinden Türkiye'ye ihraç edildiği iddiasıyla Dış Ticaret Müsteşarlığı'na başvuruda bulunmuştu. Söz konusu başvuru Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından da desteklenmişti.

  Malezya'da mukim işbirliğinde bulunan firmalarda yapılan yerinde doğrulama soruşturmasının ardından da soruşturma konusu madde ithalatında geçici önlem yürürlüğe konulmuştu.
  Bu kapsamda başlatılan, haksız rekabete karşı önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturma da tamamlandı.
  Önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı yürütülen soruşturma sürecinde, Malezya çıkışlı olduğu beyan edilen soruşturma konusu eşyayı Türkiye'ye ihraç ettiği tespit edilebilen firmalardan: Panasonic HA Air Conditioning (M) Sdn. Bhd.; O.Y.L. Manufacturing Company Sdn. Bhd. ve Hitachi Air Conditioning Products (M) Sdn. Bhd. unvanlı firmaların soruşturma döneminde Malezya'da yerleşik üretim tesislerinde esaslı işçilik yoluyla imal ettikleri soruşturma konusu klimaları Türkiye'ye ihraç ettikleri sonucuna ulaşıldı.

  Soruşturma çerçevesinde elde edilen bilgiler doğrultusunda, soruşturma konusu ürün ithalatında, daha önce uygulamaya konulan dampinge karşı önlem ile aynı oranda dampinge karşı kesin önlemin yürürlüğe konulması kararlaştırıldı.

  -İTHALATÇI FİRMALAR-

  Geçici önlemlerin kesin önleme dönüştürülerek tahsil edilmesine ve önlemleri etkisiz kılmayı amaçlayan işlemleri bildikleri saptanan Airfel (Akfel) A.Ş., Alarko Carrier San. ve Tic. A.Ş., Baymak Mak. San. ve Tic. A.Ş., Samaş Elektronik- Mahmut Berk, Contek Klima San. ve Tic. A.Ş., Kervancı Klima Ltd. Şti., Rubenis Klima San. ve Tic. Ltd. Şti., Teknosa İç ve Dış Tic. A.Ş. ve Türk Demir Döküm Fabrikaları A.Ş. ticari unvanlı ithalatçı firmalar için kesin önlemin, geçici önlemin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 90 gün süre ile geriye dönük uygulanmasına karar verildi.
  ANKA

   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş