Çin ile ABD arasında adım adım artan gerilim

'Yurt Dışı Haberler' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 5 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Çin ile ABD arasında adım adım artan gerilim konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çin ile ABD arasında başlayan gerilim adım adım yükselmeye ve dünyayı korkutmaya devam ediyor.

  İşte tansiyonu giderek yükselten olaylar:

  1) İlk gerilim 2009'un son aylarında patlak verdi. Washington Çin'den ithal ettiği otomobil lastiklerine gümrük vergisini artırdı. Pekin de haksız korumacı önlemler alındığı gerekçesiyle ABD'yi Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet etti.

  2) Gümrük vergilerinden başlayan sorun, bu kez de internet alanına sıçradı. ABD'li internet devi Google, uğradığı saldırı ve sansürleri sebep göstererek Çin'den çıkabileceği uyarısında bulundu.

  3) ABD Başkanı Barack Obama'nın sürgündeki Tibetli lider Dalay Lama ile buluşabileceği açıklamasının tekrar ilişkileri gerdiği bir dönemde bu kez de "Tayvan krizi" patlak verdi. Obama yönetimi Kongre'ye Tayvan'a 6.4 milyar dolarlık silah satış planını sundu. Çin, askeri ilişkileri askıya aldı.

  4) ABD'nin Nisan ayında açıklayacağı 6 aylık kur raporunda, Çin'i para biriminde manipülasyon yapan ülkeler arasında gösterme seçeneğini değerlendirdiği bildirildi. ABD'nin Çin karşısında rekor ticaret açığı vermesine neden olan yuan meselesi yıllardır sorun yaratıyordu.

  5) Uzmanlar, ABD'nin Tayvan planına çok kızan Çin'in bu kez İran'a yaptırım konusunda sorun çıkarabileceği uyarısı yaptı. İşte bu hamle de çok gecikmedi.

  Çin, bugün dünya devletlerine, İran'a yeni yaptırımlar uygulanmasının ters tepeceğini söyledi. Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi yaptığı açıklamada, "Şu aşamada yaptırımlardan bahsetmek durumu daha da karmaşık hale getireceği gibi diplomatik bir çözüm bulunması sürecini de tıkayabilir" diye konuştu.


  (ekolay)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çin arasında adım Forum Tarih
İki Kişi Arasındaki Bir İhtilafın Kaldırılması İçin Okunan Dua Dualarımız Dua paylaşımları 6 Temmuz 2012
6 - 11 Yaş Arasındaki Çocuklar İçin Diyet Çocuk Sağlığı ve Bakımı 1 Nisan 2012
Peygamberler Niçin İnsanlar Arasından Seçilmiş? Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 10 Eylül 2011
XP ve Vista arasında geçiş için kısayol Windows XP 17 Eylül 2009
Afrodizyak salyalı kırlangıcın mağarasından, yağmur ormanlarına Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 25 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş