Çin: Afganistan'a asker göndermeyiz

'Yurt Dışı Haberler' forumunda HiTMaN47 tarafından 19 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. HiTMaN47

  HiTMaN47 Üye

  Çin: Afganistan'a asker göndermeyiz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çin: Afganistan'a asker göndermeyiz
  Çin, Afganistan'daki uluslararası koalisyon gücüne asker göndereceği iddiasını yalanladı.

  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kin Gang, bakanlığın internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, Pekin'in Afganistan konusundaki yaklaşımı ve yalnızca BM Güvenlik Konseyinin kararları kapsamında ülke dışına asker gönderilmesi politikasının değişmediğini belirtti. Sözcü, Çin'in Afganistan'a asker göndermesi gibi bir konunun kesinlikle gündemlerinde olmadığını ifade etti.

  İngiltere Başbakanı Gordon Brown, merkezi New York'taki Dış İlişkiler Konseyi adlı kuruluşta yaptığı konuşmada, Pekin'in Afganistan'daki uluslararası koalisyon güçlerine katkı sağlayabileceğini ileri sürmüştü. Brown, iddiasına gerekçe olarak, terörizme karşı savaşta Afganistan'ın "cephe hattı" olduğu konusunda küresel bir uzlaşı olmasını göstermişti.

  BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesinden biri olan Çin son zamanlarda BM Güvenlik Konseyinin barış gücü operasyonlarına desteğini artırdı. Pekin yönetiminin çoğu istihkam olmak üzere barış gücünde 10 binden fazla askeri görev yapıyor.

  Afganistan'da NATO komutası altında 41 ülkeden barış gücü askeri bulunuyor. İngiltere'nin çoğunluğu güneydeki Helmand eyaletinde olmak üzere Afganistan'da 8 bin askeri görev yapıyor. Afganistan'daki Amerikan askerlerinin sayısı ise 32 bin civarında.

  Afganistan'da direnişçilerin saldırılarının yoğunlaşması üzerine NATO uluslararası güç için takviye istemişti. ABD'nin seçilmiş başkanı Barack Obama da NATO'nun talebini destekliyor.

  (ALINTI)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çin Afganistan'a asker Forum Tarih
Genel seçimler niçin yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yerel seçimler niçin yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Aileniz hangi işlemleri gerçekleştirmek için belediye hizmetlerinden yararlanır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Muhtara hangi ihtiyaçlarımızı karşılamak için gideriz kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yerel yönetim birimleri halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak için hangi görevleri yaparlar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş