Çimlenme Nedir - Bitkilerde Çimlenme Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 11 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çimlenme Nedir - Bitkilerde Çimlenme Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çimlenme Nedir - Bitkilerde Çimlenme Hakkında Bilgi

  Çimlenme, tohumda bulunan embriyonun uygun şartlar bulunca gelişerek ana bitkiye benzer bitkiyi vermek üzere tohumdan çıkarak serbest hale geçmesine denir.


  Çimlenme olayı, tohumda büyümenin başlaması ve yedek besin maddelerinin embriyo büyümesinde kullanılmak üzere hareketli hale geçmesi olaylarını içine alan birçok karışık biyokimyasal ve fizyolojik değişiklikler serisinden ibarettir.
  Çimlenme sırasında meydana gelen bu olaylar serisinin başında, suyun tohum tarafından emilmesi gelir. Tohum kabuğu yumuşadıkça ve protoplazma sulandıkça, çoklukla tohum şişer ve bazen kabuğu çatlatır. Suyun alınmasını, enzim faaliyetinin ve oksijen alımıyla ölçülen solunumun artışı izler. Bu faaliyetlerden sonra hücreler büyür ve kökçük tohum kabuğundan çıkar. Bu olaylar çimlenmenin başlaması ile birlikte giden olaylardır.
  Çimlenmenin devamı için, suda erimez haldeki kompleks maddelerin enzim faaliyetiyle basit, eriyebilir maddeler haline geçmesi ve büyüme noktalarına taşınması gerekir; buralarda bu maddeler büyümede gerekli olan enerjiyi sağlamak için kullanılırlar veya yeni hücre yapı maddesi haline dönüştürülürler. Çöğür (tohumdan çıkan fidan), büyüme konilerinde hücrelerin bilinen bölünme, genişleyip büyüme ve farklılaşma olaylarıyla büyümeğe başlar. Çöğür, yapraktan yeterli olarak fotosentez yapıncaya kadar, gelişmesi için tohumdaki yedek maddelere muhtaçtır.
  Özet olarak, çimlenme, aşağıdaki sıraya göre meydana gelir:

  * Suyun emilmesi,
  * Enzim ve solunum faaliyeti,
  * Yedek besin maddelerinin basit ve eriyebilir hale geçmesi,
  * Bunların nakli,
  * Özümlenmesi,
  * Büyüme.

  Çimlenme ilerledikçe çöğürün yapısı kısa zamanda belli olur. Embriyo, üzerinde bir veya daha fazla çenek yaprağı (kotiledon) taşıyan bir hipokotil kök ekseninden ibarettir. Kökün (radide) büyüme noktası, hipokotil kök ekseninin alt ucundan çıkar. Sürgünün (plumule) büyüme noktası, hipokotil kök ekseninin öteki ucunda, çenek yaprakların üstündedir. Çöğürün gövdesi, çenek yaprakların altı (hipokotil) ve üstü (epikotil) olmak üzere iki kısma ayrılır. Pratikte epikotil ve plümül terimleri çoklukla biribirleri yerine kullanılır.
  Çöğürün başlangıçtaki büyümesi iki şekilde olur. Birinci tipte (epigeous çimlenme), hipokotil uzar ve toprak üstüne çenek yaprakları çıkarır, ikinci tipte (hipogeous çimlenme), hipokotilin uzaması çenek yaprakları toprak üstüne çıkarmaz, yalnız epikotil dışarı çıkar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çimlenme Nedir Bitkilerde Forum Tarih
Çimlenme Nedir - Bitkilerde Çimlenme Nasıl Olur Doğa ve Bitkiler 1 Aralık 2011
Çimlenme Nedir Çimlenme Nasıl Olur? Doğa ve Bitkiler 5 Şubat 2013
Çimlenme Nedir, Çimlenmenin Özellikleri, Çimlenme Nasıl Olur Doğa ve Bitkiler 9 Ağustos 2012
Çimlenme Nedir, Çimlenme İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 2 Kasım 2011
Tohum Çimlenme Aşamasında Fotosentez Yapıyor mu? Doğa ve Bitkiler 17 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş