Çiller, güneş lekeleri ve diğer bazı kahverenkli lekeler

'Cilt Hastalıkları' forumunda Fatma tarafından 24 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Çiller, güneş lekeleri ve diğer bazı kahverenkli lekeler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çiller yüz ve güneş gören diğer alanlarda görülebilen milimetrik boyutta kahverenkli lekelerdir. Daha çok açık renk tenli kişilerde , özellikle de kızıl saçlı kişiler daha sık görülür. Çillerin ailesel özelliği vardır, ama koyu renk tenli kişilerde de görülebilir. Tıbbi olarak çillere efelid denir.

  Derinin boya pigmenti olan melanin melanosit denen hücrelerden üretilir. Kış aylarında melanin daha az üretilirken, güneşli havalarda daha fazla üretilir. Üretilen melanin, keratinosit denen etraftaki deri hücrelerine dağıtılır.

  Çiller yaz aylarında daha belirginken, kışın keratinositler yeni hücrelerle yer değiştirdiğinden kışın ya tamami ile ortadan kalakarlar yada renkleri solar.

  Genellikle çiller yaş ilerledikçe azalırlar ve daha az belirgin hal alırlar. Güneşten korumanın dışında tedaviye gerek yoktur.

  Lentigolar

  Uzun süreli güneş hasarı orta yaştan sonra kişilerin yüz ve ellerinde kahverenkli, büyük ve düz lekelere neden olur. Çillerden farklı olarak kışın solmalarına rağmen tamamen ortadan kalkmazlar. Sıklıkla yaşlılık lekeleri veya karaciğer lekleri olarak bilinirler, doğru tanımlama solar lentigodur (güneş lekesi).

  Lentigolar sıklıkla açık renkli kişilerde görülür, fakat kolay bronzlaşan kişilerde de sıktır. Lentigolar deriyi boyayan melanosit denen hücrelerin artması sonucu oluşurlar.

  Zararsız olan lentigoları kanser olan erken melanomdan ayırmak önemlidir. Eğer bir leke büyüyorsa, birden fazla renk içeriyorsa ve sınırı düzensizse veya herhangibir şüphe uyandırıyorsa, mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir.

  Diğer kahverenkli lekeler

  Eğer kahverenkli lekelerin üzeri pullu ise solar keratoz (aktinik keratoz) veya seboreik keratoz olabilir.

  Kahve renkli lekeler nasıl tedavi edilirler?

  Kahverenkli lekeler, geniş spektrumlu güneşten koruyucuların devamlı ve dikkatli bir şekilde kullanımı ile solaralr. Ayıca bazı leke giderici kremlerin düzenli kullanımı da fayda sağlar. Bu kremler hidrokinon ve aşağıdaki antioksidanları içerirler:

  alfa hidroksi asit
  vitamin-C
  retinoik asit
  azelaik asit
  Bununla beraber kahverenkli lekeler kimyasal peeling, krioterapi ve bazılaserler ile etkili ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilirler.

  Uygun yeşil ışık veren cihazlar kullanılabilir:

  Flashlamp-pulsed tunable dyelaser
  Q-switched Nd:YAGlaser (neodynium:yttrium-aluminium-garnet)
  KTPlaser
  Kriptonlaser
  Copper bromidelaser
  Kırmızı ışık yayanlaserler

  Q-switched Alexandrite
  Q-switched Ruby
  Intensive pulsed light (IPL) de benzer etki gösterir. CO2 ve Er:YAGlaserler derinin yüzeyini soyarak kahverenkli lekeleri tedavi ederler.

  Oldukça yüzeyel olan soyma teknikleri, çok rahatsız edici değildir ve de zaman kaybına neden olmaz, fakat bir kaç tedavi seansı gerekebilir. Ne yazık ki tedavi sonrası lekeler bazen kötüleşebilir. Muhakkak devamlı bir güneş koruması gereklidir, çünkü bu lekeler yaz aylarında tekrar eder.

  Takip

  Eğer kahverenkli bir lekede kanser şüphesi var ise, doktorunuz dermoskopik muayene ve fotoğraflamayı veya lekeyi cerrahi olarak çıkartıp; patolojik incelemeye göndermeyi tercih edebilir.

  İlişkili diğer konular:

  Melanoma
  Benler
  IPL
  Dermoskopik muayene
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çiller güneş lekeleri Forum Tarih
Böcekçiller - Eulypotyphla, Insectivora Hakkında Bilgiler Diğer Hayvanlar 16 Şubat 2012
Çiller Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Yüzünüzdeki Çiller ve Lekeler İçin Maske - Suna Dumankaya'dan Güzellik & Bakım 5 Temmuz 2010
Soğuk Acilleri Genel Sağlık 25 Nisan 2010
Sıcak Acilleri Genel Sağlık 25 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş