Çilehane Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çilehane Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Almus Çilehane Köyü - Çilehane Köyü Hakkında - Çilehane Köyü Tanıtımı - Çilehane Köyü Resimleri
  Çılehane, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köydür.

  Çilehane Köyü muhtemelen, Kafkasya'dan göçlerin 1881-1914 yıları arasında gerçekleşen ikinci dalgası ile Türkiye'ye gelen Karaçaylılar tarafından kurulmuştur.

  Osmanlı Devletinin Kafkasya göçmenlerini iskan polimalarına uygun olarak,İstanbul,Düzce-Adapazarı,Zile gibi bölgelerde bir süre geçici olarak iskan edilen göçmenler, bu günkü köyün bulunduğu yerde nihaiyi olarak yerleşmişlerdir.Sonra ki yıllarda göç sırasında dağılan bir takım ailelerinde katılımıyla köyün bugün ki nüfus yapısı oluşmuştur.

  Köy adını kurulduğu yerde bulunan Horasan erenine ait olduğu söylenen türbeden almaktadır.Reşadiye ilçesine bağlı olan köy coğrafi koşullar ve ulaşım gibi koşullarda göz önünde bulundurularak Almus ilçesine bağlanmayı seçmiştir.


  Cumhuriyetin erken dönemlerinde kurulan ilkokul bugün öğrenci yokluğundan kapalı olsa bile,Köy halkının Eğitime yönelmesine ve yüksek tahsilin yaygınlaşmasına yol açmıştır. Tokat ili ortalamasının çok üzerinde bir yüksek tahsil oranına uzun yıllardan beri koruyan köyümüz buna bağlı olarak yoğun şekilde göç vermiştir.Bu gün yaklaşık 120 hane ile il merkezinde ve buna yakın bir ora da ülkenin muhtelif şehirlerinde ikamet eden bir nüfusa sahiptir.Köyde ise yaklaşık 35 hanede 150 kişilik bir nüfus yaşamaktadır.


  Orman işletme şefliği ve deposu,Sağlık ocağı,Tarım Kredi Kooperatifi,Akaryakıt istasyonu,Kereste Atölyeleri,Soğuk demir atölyeleri ve Ziraat makineleri tamir atölyeleri ile bölgemizde ekonomik ve sosyal ala bir merkez konumunda bulunan köy, Tokat ilinin Kuzey doğusunda Yeşil ırmağın iki ana kolundan biri olan Tokat ırmağının oluşturduğu Tozanlı vadisinde il merkezine yaklaşık 85, Almus ilçe merkezine 40 km uzaklıkta dağlık ve engebeli bir arazide yer almaktadır.Güneyinde Deveci dağlarının uzantıları olan Dumanlı ve Asmalı dağları, Kuzeyinde Köse dağlarının uzantısı olan Dünek dağları bulunur.


  Dumanlı Dağlarının 1800-2000 m rakımlı zirvelerinde otlak olarak kullanılan yaylamız mevcuttur. Tozanlı vadisinin Kuzey ve Güneyinde yer alan bu dağlar Gürgen,Kayın,Meşe ve Sarıçam ormanları ile çok zengin bir doğa ve Yaban hayatı Alanı oluşturmaktadır.Almus Baraj gölü çevresinde oluşan mesire alanları ve iklim üzerindeki olumlu etkileriyle bir zenginlik kaynağıdır.


  Köyün doğusunda Çat,İsmailiye,Güneyinde Çiftlik,Cihet,batısında Dereköy, Gökköy ve Kuzeyinde Dolay, Sazak köyleri ile iyi ilişkiler içindedir.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çilehane Köyü Hakkında Forum Tarih
Çilehane Köyü Kağızman Kars Kars Tanıtımı 20 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş