Çiftlikköy Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çiftlikköy Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Almus Çiftlikköy Köyü - Çiftlikköy Köyü Hakkında - Çiftlikköy Köyü Tanıtımı - Çiftlikköy Köyü Resimleri
  Nüfus

  1845’te köyde 16 hane bulunmaktaydı. Bunlar; Tiyakioğlu Mehmet, Karazoğlu İbrahim; Yusufoğlu Süleyman,Hacıoğlu Ali, Hamzaoğlu Hüseyin,Hamzaoğlu Ali, Sekbanoğlu Hüseyin,Karamustafaoğlu Aydın,Kedhüdayerioğlu Mehmet,Aynacıoğlu İsmail,Tulukcuoğlu Halil,Tellioğlu Emin,Kahyayerioğlu Hasan ile Oğlacıoğlu Hasan’dı.

  1967 tarihinde köyde 759 kişi yaşamaktaydı,1973’te ise 178 hanede 812 kişi yaşıyordu. Köyün 2000 yılı nüfusu 1800 kişidir. Bunun yaklaşık 200’ü köyde yaşamakta. Ancak, yaz aylarında köyün nüfusu dört beş kat artmaktadır.

  Günümüzde köyde yaşayan sülaleler; Aynacıoğlu, Aydınoğlu, Sağmenoğlu, Kilciler, Hamzaoğulları, Mustegiller, Tiryakioğulları, Hümmetler, Çıtışlar, Dabaklar, Yemenlilerdir.

  İstanbul’da yaşayan Çiftlik köylüleri Alibeyköy, Esenler, Bağcılar, Esenyurt, Sefaköy ile Kurtköy’de kümelenmiş vaziyetteler.

  Ekonomi

  1845 tarihinde Çiftlik köyünde 16 hanenin 233 dönüm ekili, 111 dönüm ekinsiz arazisi vardı. Köyde 87 sağılan koyun, 7 kısır koyun, 87 sağılan keçi, 52 kısır keçi, 15 sağılan inek, 4 kısır inek, 18 kuzu, 31 oğlak, 2 sağılan camus, 1 kısır camus, 3 düve, 8 tosun, 1 camus balağı, 2 camus öküzü, 19 koşum öküzü, 3 döllü kısrak, 1 tay, 4 merkep bulunuyordu.1 barkir vardı.1845’te kuzu ve oğlakların eksik yazıldığı dikkati çekmekte.

  Çiftlik köyünde toplam 345 hayvan vardı. Hane başına düşen ortalama hayvan sayısı yaklaşık 22’dir.1845’te köy halkından İstanbul’da çalışan bulunmamakta.

  Köyün toplam geliri 8836 kuruş, vergisi ise 1369 kuruş idi.459Köyde hane başına düşen ortalama gelir 522 kuruş, ortalama vergi ise yaklaşık 85 kuruştu. Gelir miktarı, Tozanlı ortalaması olan 365 kuruşun 187 kuruş üzerindedir. Gelirin yüksek olmasının sebebi omca sökümünden elde edilen gelirdir. Hane başına düşen ortalama ekilebilir arazi miktarı 14,5 dönüm, ekinsiz arazi miktarı 6,9 dönümdü. Çiftlik köyü 1845’ te Kafirni’ye bağlı olduğu için Tozanlı’nın genel toplamına dâhil edilmedi.

  Köy halkı halen tarım ve hayvancılık ile orman işleriyle meşgul olmaktadır. İstanbul’da yaşayanlar, genel olarak oto tamir, işleri, konfeksiyon, demir doğrama işlerinde çalışmaktalar.  Eğitim

  Köy okulu beş sınıflı olarak eğitim öğretime devam etmekte. Köyden yetişen fakülte ve yüksekokul mezunları; Bekir YİĞİT (Makine Yüksek Müh.), Kazım YILMAZ ( Makine Teknikeri), Kemal BOLA (Pilot), Ömer ŞAHİN ( Polis), Selahattin KOÇ ( İmam), Sami YILMAZ (Tekniker), Cemal AYDIN (Mühendis), Ahmet ŞAHİN (Bankacı),Hüseyin KOÇ ( Mühendis), Uğur ŞİMŞEK (Elektrik Teknikeri) ile Yusuf YÜCE ( Öğretmen)’dir. Halen çeşitli branşlarda eğitimlerini devam ettirenlerde bulunmakta.

  Dernek

  Çiftlik köyü derneği 1993 tarihinde kuruldu. Kurucuları; Kadir KOÇ, Ali TRAK, Halil KARACA, Ahmet KARACA, Salih KUZEL, Halil KUZEL, Mustafa UÇAR ve Muharrem KUZEL’dir. Şimdiye kadar ki dernek başkanları; Kadir KOÇ, Durmuş UÇAR, Halil KUZEL, Mustafa YİĞİT ile Hamza UÇAR’dır.
  Dernek, halkın birlik ve beraberliğinde öncü oldu. Halkın da katkılarıyla telefonların bağlanması ve köy yollarının yaptırılmasını sağladı. Köprü, cami ve okulun yapımına katkıda bulunuldu.
  Halk yaz aylarında piknik ve pilav günü düzenlemekte, bayramlarda bir araya gelmekteler. Köy halkından İdris ASLAN mehterlik, Özgür ŞİMŞEK ise ses sanatçılığı yapmaktadır.

  Coğrafya

  Tokat iline 88 Km., Almus ilçesine 52 Km. uzaklıktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çiftlikköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Ovaçiftlikköy Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri Kayseri Tanıtımı 24 Ocak 2011
Çiftlikköy Köyü Hakkında Bilgi Ahırlı Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Çiftlikköy Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Çiftlikköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 21 Ocak 2011
Çiftlikköy Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş