Çifteköprü Köyü Hakkında Bilgi Köprübaşı Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çifteköprü Köyü Hakkında Bilgi Köprübaşı Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çifteköprü Köprübaşı - Çifteköprü Köprübaşı Kültürü - Çifteköprü Köprübaşı Coğrafyası - Çifteköprü Köprübaşı Hakkında - Çifteköprü Köprübaşı Tarihi - Çifteköprü Köprübaşı Resimleri  Tarihi
  Orta Asya'dan göç eden Türklerin bir kısmı, Kafkaslar'ı aşarak Doğu Karadeniz bölümüne gelmişlerdir. Bir rivayete göre; o tarihlerde buraların iç kısımları henüz nufuslanmamıştır. Evli bir çift, göç sırasında edindikleri arkadaşlarını ziyarete gitmektedirler. Arkadaşları Of ilçesindedir. Dağlardan aşarak gitmek gerekmektedir. Ormanlardan geçerken eşlerden biri karganın düşürdüğü bir mısır koçanı bulur ve eşine ne yapması gerektiğini sorar. Her taraf ormanlarla kaplı olduğu için güneş alan bir yer bul anlamına gelen "güneş ara"der. Mısırın çürümemesi için güneşe konması lazımdır. İşte o günden beri bu yöreye "Güneşara" veya "Göneşar" denmektedir. Güneşara, daha sonra Garbî Güneşara ve Şarkî Güneşara olmak üzere iki bölüme ayrılır. Şarkî Güneşara, daha sonra Çifteköprü olarak anılmaya başlar. Bilinmesi gereken şudur ki Türkler Anadoluya doğudan girmişlerdir.Bu yüzden bana göre Çifteköprüye girişler güney yönünden olmuştur. Çifteköprü Köyü, Vatoz, Anaçlar, Emirli, Yetimali, Eriklik, Arkafol, Mağara gibi mahallelerden oluşmuştur. Köyün en eski sülalesi Kadıoğullarıdır ve köy nüfusunun ekseriyetini oluşturmaktadırlar.
  Kültür

  Çok eskilere dayanan bir kültüre sahiptir. Kesinlikle Pontus kültüründen etkilenmemiştir. Eski adı Güneşara'dır. Kültür; Orta Asya kültürüne çok yakındır.

  Genellikle müzik aleti olarak kemençe kullanılır. Buna bağlı olarak horon, halkın en çok sevdiği danstır. Bayramlara büyük önem verilir. Köyün yaşlıları ziyaret edilir. Düğünlerde kız damat evine gelirken düğün ile gelir, damat kız evine giderken düğün ile gider. Buradan anlaşıldığına göre kadın erkek eşitliği vardır.

  Çifteköprü'de nüfusun çok büyük bir bölümü üniversite mezunudur. Halkın giyim kuşamı son yıllarda değişmekle beraber; kadınlar keşan denilen bir örtü giyinirler. Keşanın diğer bir ismi peştemaldır. Bele, önlük adı verilen çizgili bir bez bağlanır. Kısaca bu köyde gelenekler çok iyi korunmaktadır. Bu köyün insanları geçmişine bakıp ders alır, geleceğini ona göre ayarlar. Tarihine ve atasına büyük önem verilir. Dünyanın,Türkiye'nin ve Trabzon'un çok yakından tanıdığı futbol efsanesi Fatih TEKKE'nin de köyüdür.

  İklim

  Çifteköprü Köyü; deniz ile yaylalar arasında dağlık bir yerdedir. Bu yüzden deniz iklimi dolu dolu yaşanır. Her mevsim bol yağışlıdır. Hatta yağış yüzünden Temmuz ayına Çürük ayı denmektedir. Yazlar serin, kışlar ılık geçer. Bitki örtüsü çok gürdür. Her taraf ağaçlarla kaplıdır. Bu ağaçların kimi ormanlık alan, kimi ise fındık ağaçlarıdır. Geniş çay bahçeleri vardır. Köyün en büyük dağı "KAÇALAK"tır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 618
  2000 748
  1997 860

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Çay ve fındık tarımının yanında bahçe tarımı da yapılmaktadır. El sanatlarından ağaç işçiliği ileri düzeydedir. Nüfusun büyük bir bölümü üniversite mezunu olması nedeniyle devlet memuru sayısı oldukça fazladır. Ayrıca hemen hemen her meslekten mühendis ve doktor bulunur. Eğitimin ekonomiye katkısı oldukça büyüktür.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Yakup KADIOĞLU
  2001 - Hüsnü Kemal KADIOĞLU
  1994 - Hüsnü Kemal KADIOĞLU
  1989 - Hüsnü Kemal KADIOĞLU(ara seçim)
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Buna karşılık her hane kendine bir foseptik çukuru yapmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol bu yıl sıcak asfalt yapıldı 2008. Ayrıca köyün muhtelif yerlerine ulaşımın daha rahat sağlanması için betonlama çalışması yapıldı.Köyün hemen hemen ulaşımı olmayan mahallesi ve mezrası kalmamıştır. Köyün elektrik şebekesi tamamen yanilendi 2008. ilk yapım yılı 1983 civarıdır. Köyde sabit telefon ve çep telefonları sorunsuz çalışmaktadır.

  [​IMG]
  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çifteköprü Köyü Hakkında Forum Tarih
Çifteköprü Köyü İkizdere - Rize Rize Tanıtımı 22 Nisan 2010
Çifteköprü Köyü Borçka Artvin Artvin Tanıtımı 29 Mart 2010
Çifteköprü İlköğretim Okulu Köprübaşı Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Çifteköprüler-Arhavi Karadeniz Bölgesi 28 Ocak 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş