Çiğiller Köyü Gördes Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çiğiller Köyü Gördes Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gördes Çiğiller Köyü Bilgileri - Çiğiller Köyü Hakkında - Çiğiller Köyü Tanıtımı - Çiğiller Köyü Resimleri  Çiğiller ,Manisa Gördes ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: GÖRDES

  İl: MANİSA

  İle Uzaklığı:116 km

  İlçeye Uzaklığı:16 km

  Rakım:600 m

  Nüfus:

  2000:620
  1997:590

  Tarihi

  Çiğil, milattan önceki yüzyıllara uzanan İskitlerin öncüleri sayılan ve daha sonraları Gök. Türkler ve Karahanlı’ larda, devlet idaresinde önemli yeri olan, en eski ve en kalabalık Türk kavminin adıdır. Nuh tufanından sonra, Nuh’ un büyük çocuğu Yafes’in oğlu Türk’ün Çiğil, Ilak, Barsgan ve Tung adlı dört oğlu, değişik ülkelere yerleşti. Buralarda çoğalarak birer kabile oluşturdu. Türk’ün büyük oğlu Çiğil’ in adını taşıyan kabile hepsinden kalabalıktı. M. Ö 820 yıllarında Batı - Asyadan çıkıp, Hazar denizi kuzeyinden Azak ve Karadeniz kıyılarından Anadoluya geldi. Günümüzde birçok ilimizde örneğin Ankara, Afyon’ da Çiğil - Tepe, Diyarbakır, Silvan, Maraş, Konya ve Kastomonu’da da Çiğil köyleri vardır.

  Divân-ı Lügati't-Türk'te Çiğil;
  “ "Türklerden üç oymağın adıdır; birisi göçebedir, غُياَس Kuyas'ta otururlar. Kuyas(Quyās), Barsgan'ın ötesinde bir kasabadır. İkincisi Tıraz(Talas) yakınlarında bulunan bir kasabada otururlar. Bunlara da yukardaki gibi "Çiğil" denir. Çiğil adının verilişinde esas şudur: ...... , Oğuzlar Ceyhundan Yukarı Çine kadar olan yerlerdeki bütün Türklere "Çiğil" adı verirler. Bu, yanlıştır. Üçüncüsü, Kaşgar'da bulunan bir takım köylerdir. Bu köylerin halkınada "Çiğil" derler;..."

  Kültür

  köyde keşkek,tarhana çorbası ,etli yufka yemekleri meşhurdur. düğünler 3 gün sürer ilk gün düğün alayı dağa odun kesmeye gider odunları davul ,zurnalarla köye getirirler 1 yük odun kız evine 1 yük odun erkek evine indirilir o akşam misafir daveti yapılır 2. gün çeyiz asılır kına gecesi yapılır kız evi oğlan evine düğün alayıyla yemek yemeye gider.3.gün ikindi namazından sonra kız evinden çıkarılır ata biner düğün alayı gelini köyde dolaştırır sonra kız oğlan evine götürülür 4. gün gelin ve damat akrabaların yanına el öpmeye gider gelin kırmızı yemeni bağlar kırmızı kadife şalvar giyer...

  Coğrafya

  Manisa iline 116 km, Gördes ilçesine 16 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyde tütün,haşhaş,ekin,zeytin gibi tarım ürünleri yetiştirilir köyde inek ,koyun,keçi,tavuk bakılır.ancak son yıllarda hayvancılık ve tütün tamamen bitmek üzeredir köyde sadece ihtiyarlar ve birkaç genç kalmıştır nüfusun yüzde 60 şı antalyadadır yüzde 20si evre ilçelerdedir...

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur . Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çiğiller Köyü Gördes Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş