Çiçekyurt Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çiçekyurt Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Gürün Çiçekyurt Köyü - Çiçekyurt Köyü Hakkında Bilgiler - Çiçekyurt Köyü Resimleri  Çiçekyurt, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  hayvan sürüleri ile Orta asyadan gelerek gürüne yerleşen türk ailelerden olan pirlilerin,zadelerin,yaylasıdır. 1915 yıllarında haymanadan gelen türkmenler ile köy büyümüştür.uzun yıllar yazlak olarak kullanılmış ve arazileri ekilmiştir osmanlı döneminde yerleşim yeri olan köy 1920 rakımı ile kışların ağır geçmesi ve yaşam şartlarının zor olması nedeni ile genelde yaz aylarında kullanılan yayla evleri 1700 lü yıllarda yazlak ve kışlak olarak devamlı iskan olmuştur.köyün sümbüllü dağlarının güney eteklerinde olması ve dağlarında,çayır ve tarlalarında yaz aylarının her döneminde çok çeşitli çiçekler olduğunda ilk olarak ÇİÇEKYURDU yaylası ve daha sonraları ise çiçekyurt köyü olarak değişmiştir. 45 hanelik şirin ve tipik bir yayla köyüdür. köyün arazisi engebeli ve dağlık bir arazi yapısına sahiptir.ayrıca kuzeyinde göllüpınar ve çukuryurt yaylalarıda vardır, kaleliyurt yaylası ise daha sonra yenibektaşlı köyü olarak ayrılmıştır. köyün geçim kaynağı küçükbaş hayvançılıktır,koyun peyniri,balı ile bölgesinde meşhurdur.

  Kültür

  VE YEMEKLERİMİZ köyün gelenekleri anadolunun her yerinde görülen gelenekler bu köydede mevcuttur,misafirperver mutavazı yapısı vardır kendine has sürülerin kuzuları toplu olarak tohma çayın'da temmuz ayının 15 inci günü su ile tek tek yıkanır ve her sürü sahibi özel yemeklerle bunu kutlar ve eğlence düzenler ve bir gün sonra tüm kuzuların yünleri kırkılır ve yününden temizlenir tarlarından hasatı bitince bunuda kutlarlar kasım ayının 15 inci günü koç katımı yapılır sürülere bırakılacak koçlar süslenir üzerine al bayrağımız boya ile işlenir ve şenlikler yapılarak koçlar sürülere bırakılır. bunada koç katımı denir. yemekleri,kendine has süt kaymağı, kuzu kızartması,patates yahnılı kızartma ve tereyağlı bulgur pilavı,közde yapılmış tereyağlı kömbe,içli köfte,ekşili köfte,peskütan çorbası, yayla çorbası,tarhana çorbası,un aşı,sümündürü aşıgibi yemekleri ayrıca kendine has ,koyun lor peyniri,koyun sünme peyniri,koyun salamura peyniri, koyun küp peyniri,koyun tereyağı,koyun yoğurdu gibi gıdaların üretimi vardır. bu köyde doğmuş Şair hasan Kondu'nun "Ha Sen,Ha Ben," birde kitabı yayınlanmıştır.

  Coğrafya

  Sivas iline 175 km, Gürün ilçesine 27 km uzaklıktadır. 20 km asfalt,7 km.stabilize yoldur. kuzeyinde torosların uzantısı sümbüllü ve köroğlu dağlarının güney eteğindedir,rakımı 1920 dir ararazi yapısı engebeli ve düzdür köy yüksekliği ve etrafının açıklığı ile hakim bir bölgededir,

  İklim

  Köyün iklimi,yazları bölgesel kuzey poyraz rüzgarı eser kurak ve soğuktur,kışları ise poyraz ve ve bol kar yağışlı geçer aşırı soguktur, rüzgar yagan karları sürükleyerek tüm çukurlukları doldurur ve oluşan kürtük yıgınları temmuz ayında ancak erir ve su kaynaklarını beleyici bir özelliğe sahiptir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 102
  1997 116

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -H.DURAN ŞİMŞEK
  1999 -REFİK ŞİMŞEK
  1994 -REFİK ŞİMŞEK
  1989 -REFİK ŞİMŞEK
  1984 -REFİK ŞİMŞEK

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyonvardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [sıtabıze]] olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyü ağaçlandırmak hatta bir sünnet düğününde kampanya yapıldı tahminime binin üzerinde fidan toplandı malesef köy heyetinden olumlu cevap alınamadı fakat köyde oturan vatandaşlar engel oluyor 20 yıl önce 8 sürü koyun çıkarken şimdi 3 sürü koyun çıkıyor vatandaşların otlakları kalmıyormuş 3 / 5 yüz ağaç dikilirse köylünün hayvanlarını otlatacak yerleri kalmıyormuş otlak değilde bu gidişle köyde kimse kalmayacak korkuyorumki 15 / 20 yılsonra çiçekyurt köyü harabe olacak buna köylünün şimdiden önlem alması lazım köy heyetinin iyi bir çalışma yapması gerek dışardaki iş adamlarımızdan memurumuzdan işcimizden emeklimizden derneklerden yardım istemesi ve iyi bir çalışma yapması gerek inşallah buyazımıza cevap verirler şimdiden sabırsızlıkla bekliyoruz

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çiçekyurt Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş