Çiçekpınarı Köyü Hakkında Bilgi Zile tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çiçekpınarı Köyü Hakkında Bilgi Zile tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zile Çiçekpınarı Köyü - Çiçekpınarı Köyü Hakkında - Çiçekpınarı Köyü Tanıtımı - Çiçekpınarı Köyü Resimleri
  Tarihi

  Rusyada çıkan bolşevik ihtilali sebebiyle Köy 1900 yılların da kafkasyadan göç ederek Türkiyenin farklı bölgelerine yerleşmişlerdir.Bu göçler genelde topluolmuştur.Türkiyeye gelen her topluluk kendilerince uygun bir yere yerleşmişlerdir.Halen Kafkasyadaki Azeri Türkleri ile bağlarını kesmeyen Türkiyede yaşayan Köyler vardır.Bugün karapapaklılardiye bilinen bir kafkas türk boyundadırlar.Türkiyede Kars,Ağrı,Iğdır,Sivas,Amasya ,Adana ,Kayseri ve Tokat civarlarında sayıları az da olsa karapapak türkü yaşamaktadır.Azerbaycan ve iranda da karapapak türkleri yaşamaktadırlar.Yaşadıkları yerlerde kendilerine özgü olan papaklılar vb.. gibi isimlerlede anılmaktadırlar.

  Kültür

  Köy hanefi meshebine bağlıinançlı bir köydür.Halkı dini inançlarına bağlıdır.Türkiyeye geldiklerinde kendilerine özgü bir takım özel günleri kutlamışlarsada günümüzde öz benliklerini gelenek ve göreneklerini kaybettikleri için bu gibi kutlamaların hiç biri yapılmamaktadır.Özellikle son yıllarda 1980 lerden sonra yeni nesilin eğitim ve öğrenim önem vermesi ve çalışmak büyük şehirlere gitmesi kendi kültürlerinden bayağı bir şekilde uzaklaştıkları görülmektedir.Çiçekpınarı köyünde 1980 li yıllardan sonra eğitime daha fazla önem verilmiş ve Öğretmen ,Subay,Astsubay,Polis,,veteriner hekim,imam ve sağlık personeli yetiştirmiştir.


  YEMEKLERİ:

  Hıngel,Haşıl,Canacekme kendilerine özgü yemekleridir. Düğünlerde azda olsa kafkas yöresinin izlerine raslamak mümkündür. Köyde Özellikle yaşlılarda hala kendilerine has şive dil kullanılmaktadır.bunlardan bazıları: Eppek,Acıgıcı,istikan,bibi,apa, ohşamak,badalak,toy,paltar,kişi,Cırıg,KökŞamar,Ter penme,Okuntu =okumak vb.kendilerine özgü dilleri kullanmaktadırlar.Çevre köylerden Hatippınarı,Osmanpınarı, Fatih ve Süleymaniye kendi soydaşları olmakla berarber toplam Tokat ilinde 5 Karapapak Köy bulunmaktadır.Bu Papaklı beş köy arasında sosyal kültürel ilişki günümüzde hala Düğünlerde bayramlarda cenazede kısaca iyi ve götü günlerde az da olsa yaşatılmaya çalışılmaktadır.

  Coğrafya

  Tokat iline 87 km, Zile ilçesine 26 km uzaklıktadır.Kuzey Doğusunda Üyük,Doğusunda Evrenköy,Güneyinde Üçkaya, Batısında Küçüközlü , Kuzeyinde ise Hatıppınarı ile komşudur.Arazi yapısı hafif tepecikler olasına rağmen geneli düzlüklerle kaplıdır.ve kıraç dır.

  İklim

  Köy Karadeniz bölgesinde yer almasına rağmen karadeniz ikliminin buralara kadar sokulamamasından dolayı iklimi, Karasal iklim dir.Yazları sıcak ve kurak kışları ise kar yagışlı ve sert geçer.Yağışlar kışın kar şeklinde ilkbahar ve sonbaharda yağmur şeklinde düşer.Yazın ise yağış düşmez.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi azda olsa tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyde bazı kişiler mevsimlik işci olarak ilçeye ve büyük şehirlere giderek çalışmaktadırlar

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çiçekpınarı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş