Çiçekli Bitkilerin Faydaları Nelerdir

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 17 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Çiçekli Bitkilerin Faydaları Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çiçekli Bitkilerin Yararları Nelerdir Kısaca

  Çiçekli bitkiler canlıların hayatında önem arz ettiği için doğada bulunmalıdır. Mesela çiçekli bitkiler çok çeşitli canlılar oluşur. Yurdumuz ise bu yönden çok şanslıdır. Hatta Avrupa’da bitki çeşitliliği bakımından birinci sırada dünyada ise ilk sıralara adımızı yazdırmışız. Pek çok canlı türü çiçekli bitkiler sayesinde oluşur. Çünkü çiçekli bitkiler canlılara bazen direk bazende endirekt olarak yararı dokunmaktadır.

  Çiçekli bitkilerin üreme türleri açısından yeni canlılar meydana getirmeye etkilidir. Çünkü bitkiler birbirini tozlar ve sonucunda yeni canlı çeşitleri meydana gelir. Bu durumu pek çok kişi biyoloji derslerinde kavramıştır.

  Çiçekli bitkilerin hem ekolojik sistemde önemli yeri hem de doğa güzelliği açısından önemi büyüktür. Çiçekli bitkilerin insanı rahatlatmaya bile yaradığı bilinir. Son zamanlarda bu nedenle büyükşehirler yapılandırmada bolca çiçekli bitki kullanır. Kent meydanlarında parklarda bu tür bitkilere rastlamak kaçınılmazdır. Daha da yakınımızda annelerimizde mutlaka evde çiçekli bitki büyütürler.

  Çiçekli bitkilerin insana huzur verdiği ve neşelendirdiği bilinir. Bazı insanların çiçekleriyle yakın ilişki kurduğu dahi gözlemlenir. Çiçekli bitkiler çok eskiden beri doğada aranılan bir canlıdır. Çünkü insanlar bunları görmek ve huzur dolmak isterler. İşte çiçeklerin faydaları şöyledir;


  • Çevre düzenlemelerinde gerekli bir canlı türüdür.
  • İnsana huzur veren mutlu eden bir enerjisi vardır.
  • Canlıların barınma gereksinimlerini giderir.
  • Canlıların hayatta gereksinim duyduğu beslenme ihtiyacını karşılar.
  • Biyolojik bitki çeşidini artırır.
   

Bu Sayfayı Paylaş