Çiçek Köyü Hakkında Bilgi Patnos Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çiçek Köyü Hakkında Bilgi Patnos Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağrı İli Köyleri - Patnos Çiçek Köyü - Çiçek Köyü Hakkında Bilgiler - Çiçek Köyü Resimleri  Çiçek, Ağrı ilinin Patnos ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köye ilk yerleşim 1955'in ilkbahar ayların başlangıncında olmuş. bu aylarda karların içinde yeşermiş olan karçiçeklerinin bolluğundan dolayı çiçek köyü ismini almıştır.

  Kültür

  Köyün en meşhur yemeği keledoş, jajerun, gırar, mırtoğe, helise ve keşkedir.köyün göreneklerinden en göze çarpanı, bir işi yapacakları zaman en az bir gün önceden hazırlık yaparlar ama yine de yetiştiremezler.. Mesela; elbiselerini giymek için yada kasabaya gitmek için hazırlık yapmaları bir gün sürer. diğer bir özellikleride katı bir şekilde inatlaşmalarıdır. bu inattan vazgeçirebilmek için kimsenin gücü yetmez, ancak jandarma karakolu zoru ile yaşayabilirler. Çiçek Köyün muhtarı Celalettin BİÇER'dir. Köyün en kültürlüsü M.Sadık BİÇER dir.

  Coğrafya

  Ağrı iline 115 km, Patnos ilçesine 35 km uzaklıktadır. Güneyinde Kızılyusuf, kuzeyinde Özdemir doğusunda Onbaşılar ve Çatmaoluk, batısında harabeketi, güneydoğusunda gomanurê, köyleri mevcuttur. Süphan dağına 20 km uzaklıkta olup etrafı dağlarla çevrilidir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları soğuk ve karlı geçer, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Köyde kar yağışı 6 ay devam eder. Kar tipi ve fırtına yüzünde köyün yolu 6 ay boyunca kapalı kalır. Siz siz olun kışın köye gitmeye kalkışmayın.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 30
  2000 146
  1997 176

  2009 yılı itibri ile nüfus sadece 26 kişli den ibaret olup diğer nüfusu patnos ve diğer batı illerine göç etmişlerdir. Kalabalık Biçer'in oğullarından İsmet Biçer Patnos'a, Eşref Biçer Malazgirt'e göç etmişlerdir. Şerif Biçer de köyde ikamet etmektedir.. Yusuf Biçer'in oğullarından, Veysel, Haydar, Biçer Adapazrına, Kasım Biçer de köyde ikamet etmektedir. Selahattin Biçer'in oğullarından Şefik, Nedim ve Şahin biçer Patnos'ta Kemal ise Ankara'da ikamet etmektedir. Mehmet Biçer'in oğullarından Sait, abdin, Patnos'ta M.Salih Biçer ise K.Maraş'ta ikamet etmektedir. Sait biçerin çocuklarından bir kısmı istanbul'da ikamet etmektedir. Hamzanın Çocuklarından Abdülkadir hoca, ve Cemal Biçer Patnos'ta Celalettin ise köyde ikamet etmektedir. Abdülbaki Biçerin oğullarından Abdulgaffar, Davut Patnos'ta Ali,Sakarya'da Lütfi Biçer ise köyde ikamet etmektedir. Abdülkerim'in çocuklarından, Abdulcabbar Sakarya'da, Alaettin Patnos'ta, Ramazan Biçer ise köyde oturuyorlar. Abdülgaffar'ın çocuklarında Maşallah, Sakarya'da Vechettin, Şerafettin, Cuda ise Patnosta İkamet etmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde genel olarak koyun ve dana yetiştirilir. köyde koyunu en çok yetiştiren Köy muhtarıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Celalettin Biçer
  2004 - Sait Biçer
  1999 - Şefik Biçer
  1994 - Şefik Biçer
  1989 - M.şerif Biçer
  1984 - Cemal Biçer

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur. kanalizasyon şebekesi de yoktur,Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

 2. Burda yanlış yazilimlar ve eksik bilgiler var düzeltirseniz sevinirim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çiçek Köyü Hakkında Forum Tarih
Çiçekler Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Çiçek Köyü Hakkında Bilgi Çumra Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Çiçeközü Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Çiçekyurt Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Çiçekli Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş