Çiçeközü Köyü Yenişehir Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 28 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çiçeközü Köyü Yenişehir Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çiçeközü Köyü Yenişehir - Çiçeközü Köyü resimleri - Çiçeközü Köyü hakkında - Çiçeközü Köyü tanıtımı Bursa  İlçe: YENİŞEHİR - İl: BURSA


  Köy Muhtarı: OSMAN AYDIN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (224) 786 60 76

  Cep Telefonu: 0 (533) 640 71 24

  Çiçeközü, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Çiçeközü Köyü(Lümbe) 93 harbinde(1877-1879 Osmanlı-Rus Savaşı) Bulgaristan'ın OSMANPAZARI(Omurtag) kazasının Aşağıkeçili ve Çanakçılar köylerinden gelen muhacirler tarafından kurulmuştur.Halkın geçmişi Karamanoğulları Beyliğine dayanır.1487 yılında Karaman Beyliğinin Osmanlı Devletine katılmasıyla KONYA ve KARAMAN yöresinde yaşayan akıncı beyleri balkanları Türkleştirme planı dahilinde Bulgaristan'ın OSMANPAZARI (Omurtag) kazasının Aşağıkeçili köyüne yerleşmişlerdir.93 Harbinde Rusya ile imzalanan Ayastefanos Anltlaşmasının "Balkanlarda yaşayan Türk halkı mallarını ve arazilerini satarak 3 yıl içerisinde balkanları terk edecektir.Terk etmeyenler Rus Devletine tabi olacaklardır" maddesi gereği ve Ruslardan gördüğü zulüm sebebiyle Anadolu topraklarına göç etmişlerdir.

  Göç esnasında bir çok sıkıntı,açlık,hastalıkla boğuşan halkın çocukları analarının kucaklarında can vermişler, ihtiyarlar ve zayıf olanlar yolda ölmüşlerdir.İlk olarak Kocaeli yöresine yerleşen köy halkı daha sonra Bursa'ya gelerek bugünkü Çiçeközü Köyü'nün bulunduğu araziye yerleşmişlerdir.1926 yılında köyün bir kısmı(5 hane) Adanaya gitmiş, Yüreğir ilçesindeki Çamlıca Köyü'nü kurarak buraya yerleşmişlerdir.Daha önceki ismi Lümbe olan köy Yenişehir Kaymakamının 1961 yılında köy okulunun açılışında köyü Çiçek gibi tabir etmesiyle Çiçeközü olarak değişmiştir.

  Kültür

  Köy halkı balkanlardaki örf ve adetlerini,gelenek göreneklerini devam ettirmekle beraber değişen dünyaya ayak uydurmaya çalışmaktadır.Köy yöresine has yemekleri yoktur.Düğünlerde eski adetler pek kalmamıştır.Fakat hala devam eden tavuk alma, gelin alayı gibi adetler bulunur.1998 yılında Bursa'da kurulan Çiçeközü Köyü Kültür ve Dayanışma derneği köyden göç edenleri bir arada tutmaya çalışmaktadır.Her yıl Haziran ayının ikinci pazar günü köyün Üçoklu mevkisinde geleneksel halk şöleni yapılmaktadır.Son yıllarda halkın şölene ilgisinin azalması bu güzel adetinde aksamasına sebep olmuştur.Köyde güven ve birincil ilişkiler mevcuttur. Evlerin kapıları kilitlenmez.Türk sinemasının usta ismi Erkan CAN Çiçeközü Köyü'nde dünyaya gelmiştir.

  Coğrafya

  Bursa'nın doğusunda Yenişehir'in güneyinde,Bilecik İnegöl Yenişehir üçgeninin tam ortasında kalır.Kuzeyi hafif düzlüklerle örtülü olan köyün güneyi ise yükseltiler ve engebeli arazilerle doludur.Yılda 2-3 ürün alınabilmektedir.Köyün yakınından gecen Boğazdere(Kovanlıdere) köyün içme suyu şebekesini ve sulama kanallarını besler.4-5 bin dönüm işlenebilir tarım arazisinin 2 bin dönümü sulanabilir araziden oluşmaktadır.

  Ekimi Yapılan Ürünler
  Buğday
  Ayçiçeği
  Salçalık Domates
  Taze Fasulye
  Turşuluk Salatalık
  Şeker Pancarı
  Yemlik Bitkiler

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  1997 1028
  2000 1488
  2007 1210

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tamamen tarım ve hayvancılığa dayanır.Tarım alanları miraslarla çok parçalanmıştır.Hayvancılık gelişmemiştir.Yıllar önce köyden göçenler emekli olduktan sonra köye geri dönerek özledikleri köy hayatını yaşamaktadır.Bu yüzden köyün yaş ortalaması yükselmektedir.Gençler ekonomik açıdan daha iyi bir hayat yaşamak için Bursa'ya göç etmektedir. Köyün Tarımsal Kalkınma Kooperatifi mevcuttur. Kooperatifte süt alımı ve depolaması yapılmakta, buğday alınmakta, köylünün yem ihtiyacı karşılanmaktadır.60 tonluk elektronik kantarı mevcuttur.


  Köyümüz Tarımsal Kalkınma Kooperatifi mevcuttur.
  Kooperatifimizde süt alım ve işletmesi yapılmakta, buğday ve ay çekirdeği alınmakta, köylünün yem ihtiyacı karşılanmaktadır.
  Ayrıca 60 tonluk elektronik kantarı mevcuttur.
  Şu an köyümüze benzinlik tesisi için görüşmeler sürdürülmektedir.


  İle Uzaklığı: 0 km

  İlçeye Uzaklığı: 13 km

  Rakım: 430 m

  Altyapı Bilgileri

  [​IMG]

  Sağlık Evi
  Yok
  Sağlık Ocağı
  Var / Faal Değil

  [​IMG]

  İlköğretim Okulu
  Yok
  Taşımalı Eğitim Yapılıyor

  [​IMG]

  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Var

  [​IMG]

  Su Şebekesi
  Var
  Kanalizasyon
  Yok


  [​IMG]


  http://www.cicekozu.net/

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çiçeközü Köyü Yenişehir Forum Tarih
Çiçeközü Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş