Çevril Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çevril Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri - Kocasinan Çevril Köyü - Çevril Köyü Hakkında Bilgiler - Çevril Köyü Resimleri  Çevril, Kayseri ilinin Kocasinan ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  Çok eskilerde dokuma tezgahı olan evler varmış, hayvancılık olması sebebi ile bunların yününden kök boya ile elde edilen iplerle kazak, çeket, çorap örenler varmış. Yeni yerleşim yerine taşınma ile bu tür üretimin bittiği gözlenmektedir.Köy/mahalle daha çok yazlık gibi kullanılmakta olup, köyde kalan aileler de vardır. Eskiden düğünlerde halay çekme, arap-kadı-deve oyunu ve kış gecelerinde yüzük oyunu,arap aşı yeme yarışı gibi eğlenceler kültüründe vardır. Bu gelenek gecekonu yaşamında da şehirde devam ettirilmiştir. Ancak şehirleşme ile bu gelenek ve görenekler de kaybolup gitmektedir.

  Coğrafya

  Kızılırmak havzasının güneyinde Kayseri, Kocasinan, Erkilet beldesine 20 km.uzaklıkta Yamula Barajına bakan yamaçta kurulmuş bir Türk Köyü'dür. Şehre 27 km. uzaklıkta olup, ulaşım özel araçlar ve büyükşehir belediyesinin haftanın 3 gününde sabah-akşam gidiş-dönüş yapan otobüslerle sağlanmaktadır.***Köyün doğu ve güneyi meşelikle kaplıdır.Geçmişte köyün boyamlı mevkiinde asırlık ceviz ağaçları vardı.Köyün yeni yerleşim yerine köylülerin yardımıyla CAMİİ yapılmıştır. İbadete açıktır.Köyün İlkokulu Baraj Altında Kaldı. Malesef 21. Asırda Köyün İlkokulu Yoktur...

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 150
  2000 192
  1997 175

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi bağcılık, tarım ve hayvancılık iken şehre göç ve verimli arazilerin yamula barajı altında kalması ile bu da bitmiştir. Az da olsa rençberlik yapanlar vardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Son dönem Muhtarları
  1-Osman SEVİNÇ,
  2-Ahmet YÜKSEL ve 3-Ahmet DEVİM'dir.
  hmet Devim büyük bir farkla 29Mart seçimlerinde muhtarlığı kaybetmiştir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş