Çevretepe Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çevretepe Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çevretepe Köyü Ceyhan - Çevretepe Köyü resimleri - Çevretepe Köyü hakkında - Çevretepe Köyü tanıtımı Adana  İlçe: CEYHAN - İl: ADANA


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  bilgi yok

  Çevretepe, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi

  Yıl 1908, 1912 ve 1915 tarihleri arasında balkan savaşları öncesi eli silah tutmayan ve sonrasında sırp ve sırp destekçisi toplumların baskıları sonuçu balkanlardan 1,5 milyonun üzerinde Müslüman Arnavut, Türk, Boşnak, Pomak Anadoluya göç etmek zorunda kalmıştır, bu zorunlu göçün içindeki Arnavut nüfusun 800 bin olduğu tahmin edilmektedir ve 400 bini Kosova Kökenlidir. Göçle gelen bu Arnavutları Anadolunun bir çok bölğesine dağıtmışlardır bir kısmıda Adana'nın Ceyhan ilçesinin Cevretepe köyüne yerleştirilmiştir ve köyün Tamamı bu göçlerle gelen kosovanın muhtelif bölğelerinden gelen Arnavutça konuşan Arnavutlarla meskundür, bir önceki kuşak Türkçeyi hiç bilmemekle birlikte günümüzdeki kuşak Arnavutça ve Türkçeyi iki dilide iyi şekilde konuşmaktadır. Civar köylerden Küçük Kosova diye adlandırılır.

  Kültür

  Yaklaşık 100 yıllık gelenek ve göreneklerini sürdürmektedirler.En ünlü yemekeri mişoriz(etli pilav),fliya(börek),pırpeç(börek),kokra çorbası,tespişte(tatlı)..

  Coğrafya

  Adana iline 60 km, Ceyhan ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 517
  1997 532

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş