Çevrepınar Köyü Şiran Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çevrepınar Köyü Şiran Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümüşhane İli Köyleri - Şiran Çevrepınar Köyü - Çevrepınar Köyü Hakkında Bilgiler - Çevrepınar Köyü Resimleri


  Çevrepınar, Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür.

  Gümüşhane'nin Karaçukur ve Furfura köylerinde meydana gelen heyelan sonuçu madur kalan köy halkını rumların elinden aldıktan sonra buraya yerleştirildi eski adı zimon dur sonra değiştirilerek çevrepınar oldu

  Kültür

  * Köyün kültürü tam anlamıyla “karma” ve kendine hastır. Hem Karadeniz hemde Doğu Anadolu kültürlerini birarada bulunduran örnekler mevcuttur. Farklı kültür örnekleri, düğünlerden yemeklere kadar kendini heralanda hissettirmiştir. Köy halkı genel olarak Karadeniz kültürünü daha çok kendisine benimsemiş ve günlük yaşamına yansıtmıştır. Öyle ki; düğünlerde kemençe çalınıp horon oynanması yada sofralardan kuymak ve karalahana yemeklerinin eksik olmaması bunun en belirgin ispatlarından. Köy halkı zamanla tarım ve ticareti bırakarak kent hayatına yönelmesi ile dışarıdan farklı kültür etkilenmeleri de olmuştur. Yaz döneminde köye akın eden gurbetçi ailelerin çocuklarından bu farklılıklar kolaylıkla anlaşılmaktadır.

  * Düğünlerde erkek tarafının kız tarafına gelin almaya gitmesinde yöresel gelenekler devam ettirilerek sıradışı oyunlar oynanmaktadır. Bir nevi erkek tarafına kız evinden gelin çıkarmanın ne kadar zor olduğu anlatılmak istenmektedir. Bu da köyün yine farklı bir kültür yönünü yansıtmaktadır.

  * ‘Galender Ayı’ denilen ve kış mevsimine denk gelen dönemde köyün erkekleri gece boyunca farklı aksiyonlar düzenleyerek oyunlar oynamaktadırlar. Bu oyunlarda farklı kılıklara girilip ev ev dolaşarak her ev sahibinden evin erkek reisi olarak bahşiş istenmekte, vermekte direnen ev sahibi dondurucu soğuğa aldırmadan ‘kurun’ denilen içi buz dolu küvet şeklindeki teknelerin içine yatırılmakta. Gece boyunca farklı oyunlarla devam eden ve bir nevi festival havasında geçen eğlenceler, kış mevsiminde köylü için neşe kaynağı olmaktadır.

  * Türkülerinde, manilerinde, hikâye, fıkra, bilmece ve masallarında da aynı karma ve bütünlüğü görmek mümkündür.

  Gümüşhane iline 60km, Şiran ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 262
  1997 249

  Ekonomi

  Tarım ve Hayvanclık

  Köyde Cadde ve Sokaklar parke taşlarla döşeli olup, köy toprak yoldan kurtarılmıştır.Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur [Sağlık ocağı]] ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çevrepınar Köyü Şiran Forum Tarih
Çevrepınar Köyü Merkez Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş