Çevreköy Köyü Tatvan Bitlis

'Bitlis Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çevreköy Köyü Tatvan Bitlis konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tatvan Çevreköy Köyü Bilgileri - Çevreköy Köyü Hakkında - Çevreköy Köyü Tanıtımı - Çevreköy Köyü Resimleri  Çevreköy ,Bitlis Tatvan ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: TATVAN

  İl:BİTLİS

  İle Uzaklığı:36km

  İlçeye Uzaklığı:11km

  Rakım:1800 m

  Nüfus:

  2000:10
  1997:0

  Köy Muhtarı: ADİL BOZAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (434) 827 73 44

  Mala Cangolar'ın yaşadığı köylerin içindeki merkez durumunda bulunan Êz (Çevre) Köyü, Tatvan-Van yolu üzerindedir. Tatvan şehir merkezine 11 km mesafede ve Qemer, Qurtikan, Xizorkîn (Hanelmalı), Mezrê ve Şikranis köyleri ile komşudur. Köyün üç tarafı dağlarla çevilmiş olmasına rağmen köy geniş ve düz arazilere sahiptir. Köyün sık ağaçlıklı ormanlarında meşe, kavak ve yaban elması ağaçları çoğunluktadır. Köy, tarihinde üç kez tamamen yıkılmış sonra yeniden kurulmuştur.

  90’lı yıllarda 30 hane civarında olup, devletin korucu olma isteğini red eden köylüler zorunlu göç'e maruz kalmış bir çoğu İstanbul'a yerleşmiştir. Köy 92 yılında tamamen boşaltıldı ve daha sonra devlet tarafından yakıldı. (Bitlis ilinin ilk boşaltılan-yakılan köylerindendir : Mala Cangoların en büyük özeliği haksızlık konusunda hassasiyetleridir. Gerektiğinde bütün mal, mülk ve köylerini bırakıp gitmişlerdir).

  Köye dönüş projesi kapsamında 2000 yılından bu yana köye yerleşim giderek artmaktadır.

  Köy geçimini hayvan ve tarımla sağlamaktadır, nüfusunun geneli ihtiyar ve çocuklardan oluşmaktadır. Köyün diğer aileleri ve gençleri başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere göç etmişlerdir.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş