Çevre Koruma Kuruluşları ve Kurumları Nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Oğuzhan_41 tarafından 9 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çevre Koruma Kuruluşları ve Kurumları Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ben tam olarak istediğim şeyi bulamadım. Gereğinin yapılmasını istiyorum.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Dünyada çevre İle ilgili Kuruluşlar ve bu kuruluşları Görevleri

  1) Uluslararası Doğa Koruma Birliği, IUCN
  Dünya Koruma Birliği adıyla da bilinen kuruluş, 1948 yılında hükümetlerden bireylere kadar, doğanın korunmasıyla ilgilenen herkesin katılabileceği bir forum olarak kuruldu. IUCN, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda gözlemci statüsüne sahip tek çevre koruma kuruluşu. Örgüt, dünyadaki en büyük ve etkili koruma örgütü. On binlerce bilim insanının gönüllü çalışmasıyla desteklenen birlik, pek çok kişinin gözünde koruma dünyasının "resmi" sesi; pek çok koruma programının ve politikasının koordinasyonundan sorumlu. Kuruluşun en çok bilinen çalışması, sonuncusu 2002 yılında yayımlanan Nesli Tehlikede Olan Türlerin Listesi (Red List of Threatend Species). Bu liste, tehdit altındaki bitki ve hayvanların en son durumu hakkında kutsal kitap gibi kabul ediliyor.


  2) Dünya Doğayı Koruma Vakfı, WWF (World Wide Fund For Nature)
  Örgüt, dünyanın en tanınmış koruma kuruluşlarından. 1961'de Londra'da kuruldu, daha sonra, merkezi İsviçre'nin Gland kentinde (IUCN ile aynı yerde) bulunan uluslararası bir örgüt haline geldi. WWF'nin 50 ülkede şubesi var. Büyük Panda resmi yalnızca bu kuruluşun değil, bütün çevre koruma etkinliklerinin simgesi olarak görülüyor. Örgütün çalışmaları, alan projelerine doğrudan katılımdan, hükümetlere lobi yapma faaliyetlerine kadar uzanıyor. WWF, 2002 yılında yayımlanan Yaşayan Gezegen Raporu ile insanların doğa üzerindeki giderek artan olumsuz etkilerini göz önüne serdi.


  3) Uluslararası Koruma, CI (Conservation International)
  1987'de Amerika'da kurulan CI, çalışmalarını Güney Amerika, Afrika ve Asya'da sürdürüyor. 1980'li yılların sonunda "doğa için borçların silinmesi" programına öncülük ederek, çevre koruması ile ilgili sözler verilmesi karşılığında, üçüncü dünya ülkelerinin borçlarının silinmesini sağladı. Kuruluşun en etkin olduğu çalışmalar, çevreye zarar vermeyen sürdürülebilir kırsal yerleşimler geliştirme ile ilgili. CI, 1990'lı yıllardan itibaren biyolojik çeşitlilik alanlarının belirlenmesi çalışmalarına öncülük ediyor.


  4) Doğal Hayatı Koruma Derneği, WCS (Wildlife Conservation Society)
  New York çevresinde dört hayvanat bahçesi ve bir akvaryum işleten Amerikan kuruluşu. 1895 yılında New York Zooloji Derneği adıyla kurulan WCS, dünyanın en eski çevre koruma kuruluşlarından. 20'nci yüzyılın başlarında, dünyada ilk defa yapay döllenme programı uygulayarak, Kuzey Amerika bizonunun soyunun tükenmesini engelledi. WCS, hayvanat bahçelerinin doğal hayatın korunması için aktif olarak çalışmaları gerektiği düşüncesinin öncüsü; bu konuda 50 ülkede 300 tane projesi var.


  5) Greenpeace
  1971'de Amerika'nın Alaska'da yapacağı nükleer denemelere karşı kuruldu. O günden bu yana çok çeşitli konularda doğrudan çalışan uluslararası bir yapı haline geldi. Düzenlediği kampanyalar, balina avcılığının yasaklanmasından rüzgâr enerjisinin geliştirilmesine dek uzanıyor. Etkili protesto yöntemleriyle çevre sorunlarını gündemin üst sıralarına taşıması, Greenpeace'in en büyük gücü.


  6) Uluslararası Kuşları Koruma Konseyi, (Birdlife International)
  Dünyadaki kuşları koruma örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir yardımlaşma ağı. Merkezi Cambridge'te bulunan konsey, 100'den fazla ülkede kuş türlerinin korunması ve kuş çeşitliliği için önemli alanların belirlenmesine ilişkin araştırma çalışmaları yürütüyor. Bugüne dek, 20 binin üzerinde "Önemli Kuş Alanı" belirlendi.

  7) Kraliyet Botanik Bahçeleri, (Royal Botanic Gardens, KEW)
  Bitki dünyasına ilişkin en yetkin kuruluş olan KEW'in çalışmaları geniş bir alana yayılıyor. Bitki genlerinin klonlanması, soyu tehlikede olan bitkilerin yetiştirilmesi, ekonomik açıdan önemli bitkiler hakkında bilgi toplanması, sürdürülebilir kırsal yerleşimler geliştirilmesi, bu çalışmalar arasında sayılabilir. En son çalışma, 24 bin bitkinin tohumlarının saklanacağı bir tohum bankası oluşturma projesi.

  8) Uluslararası Fauna ve Flora, FFI (Fauna and Flora International)
  1903 yılında avlanma ve yaşam alanlarını tahribatı yüzünden azalan Afrika memelilerini korumak amacıyla kurulan FFI, Kruger ve Serengeti Milli parklarının yapımında etkin rol oynadı. Merkezi Cambridge'te bulunan kuruluşun projeleri, Belize'den Filipinler'e uzanan geniş bir alanda sürüyor. Çalışmaları arasında, önemli yaşama alanlarının satın alınması, doğal hayata ilişkin araştırmalar ve yapay döllenme programları yer alıyor.


  9)Durell Doğal Hayatı Koruma Birliği, DWCT (Durell Wildlife Conservation Trust)
  Kendisi küçük, küresel etkinliği büyük bir kuruluş. 1959 yılında zoolog ve yazar Gerald Durell tarafından Jersey Hayvanat Bahçesi adıyla kuruldu. Hayvanat bahçelerinin tehlikedeki türlerin üremesi ve doğaya geri dönüşlerine hizmet eden yerler olarak çalışmaları düşüncesine öncülük etti. Yanı sıra, doğayı korumaya yönelik 1.000'in üzerinde eleman yetiştirerek, bu insanların dünyanın dört bir köşesinde hayvanat bahçelerinde çalışmalarını sağladı.

  10) Kraliyet Kuşları Koruma Derneği, RSPB
  İngiltere'nin en tanınmış doğa koruma kuruluşlarından biri. 1889 yılında kurulmuş. Bugün, 1 milyon üyesi ve İngiltere çapında 100'ün üzerinde doğal kaynağı var. Yaşam alanlarının korunmasının yanında hükümet lobi çalışmaları da sürdürüyor. Önemli başarıları arasında, soyu tükenmek üzere olan balık kartalı ve kızıl çaylak kuşlarının korunması var. BI ile birlikte, Avrupa ve gelişmekte olan ülkelerde doğal hayatı koruma projelerinde ortak çalışmalar da sürdürüyor.
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  ÇEVKOR (Çevre Koruma ve Araştırma Vakfı), 1991 yılında Ege ve Dokuz Eylül Üniversitelerindeki öğretim üyeleri tarafından kuruldu.

  Amaçları

  • Toplumun her kesiminde çevre bilincinin aşılanması ve bu konuda eğitim çalışmalarının yapılması,
  • Çevre kirliliği meydana getirmeyecek sistemlerin teşvik ve geliştirilemesi,
  • Doğal, tarihi ve kültürel varlıkların korunması, geliştirilmesi, yaşatılması.
  Gerçekleştirdiği projeler

  • Ekoloji Yaz Okulları
  • Çevre Eğitimi Kitapları
  • Bilimsel ve Popüler Dergiler
  • Çevre Gazete ve Bültenleri
  • Ulusal ve Uluslar arası Sempozyum ve Kongreler
  • Çevre Araştırma Projeleri, Çevre Sloganları, Çevreci Edebi Eserler gibi konularda çeşitli yarışmalar
  • Temizlik, Ağaç Kesimine Son, Her Balkona Bir Kuş Yuvası gibi kampanyalar
  • Dokümanter TV Dizileri
  • Çevre Başarı Ödülleri
  • Genç Ekologlar Eğitim Programı
  • Ağaçlandırma Çalışmaları
  Çevkor Vakfı Yayınları

  • Çevre Kirliliği ve Kontrolü (Türkçe, İngilizce)
  • Çevre Eğitimi: Kavram ve Metodik Yaklaşımlar
  • Çevre Eğitimi: Metot ve Özel Konular
  • Çevre Eğitimine Giriş
  • Çevre Eğitiminde Temel Kavramlar
  • Okul Öncesi Çevre Eğitimi
  • Ekolojik Topluma Doğru (Almanca)
  • Farklı Ekosistemler ve Çevre Eğitimi
  • Biyogaz Teknolojisi
   

 4. ben 8/B sınıfı kasapçayırı öğrencisiyim.Sizden çevre ve çocukla ilgili dökümanlar istiyorum
   

 5. arkadaşlar eğitim ile ilgili kurumları yazar mısınız
   

 6. yeter bune yaaaaaaa bulamadım
   

 7. tarihi eserleri koruyan kuruluşları koruyabilirmisiniz lütfeeeeeeeeeeeeen çooooooook acil çoooook lazııııım
   

 8. eğitim kurumları=okul
   

 9. bende istediğimi bulamadım bu sayfayı şikayet edeceğim bu yorumumu gören belediyede sayfanızı kötülüyor diye de silmeyin doğrular bunlar doğrular acıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çevre Koruma Kuruluşları Forum Tarih
Çevre Koruma Kuruluşları ve Amaçları Nelerdir Doğa ve Bitkiler 15 Aralık 2010
Çevreyi korumak için iş birliği içinde olması gereken kurum ve kuruluşlar kısaca Eğitim Bilgileri 13 Şubat 2017
Çevreyi koruma sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Çevreyi korumak güzelleştirmek için neler yapılmalı kısaca Doğa ve Bitkiler 22 Ocak 2017
Evimizi ve çevremizi korumak için ne yapmalıyız kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 30 Mart 2015

Bu Sayfayı Paylaş