Çevre kirliliği ve küresel ısınma hakkında bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çevre kirliliği ve küresel ısınma hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  küresel ısınma çevre kirliliği,çevre kirliliği küresel ısınma

  Avrupa Uzay Dairesi'nin (ESA) uydusu Envisat tarafından çekilen fotoğraf, Dünya'nın nitrojendioksit (NO2) kirlilik haritasını gösteriyor.
  [​IMG]

  NO2 akciğer kanseri ve solunum rahatsızlıklarına neden olan, insan faaliyetleri sonucu oluşan bir gaz.

  Sensörleriyle atmosfer, okyanus, buz ve yüzeyin bilimsel ölçülerini alan gözlem uydusu, 2002'den beri faaliyette.


  Havayı en çok kirleten 13’üncü ülke TÜRKİYE

  Atmosferi kirletmek konusunda ABD, Rusya ve Japonya gibi sanayileşmiş ülkelerin başı çektiği sıralamada Türkiye 13’üncü konumda yer alıyor


  Rapora göre Türkiye, 1990-2004 yılları arasında yüzde 72.6’lık bir artış kaydetti ve karbondioksit gazı salınımında dünyada en hızlı artış kaydeden ülke oldu. Türkiye, 2004’te atmosfere bıraktığı 294 milyon ton karbondioksitle dünyayı en fazla kirletenler arasına girdi. 1990-2004 yılları arasında sanayileşmiş ülkelerin atmosfere yaydığı zehirli gazların miktarı sadece yüzde 3 azaldı. Ancak bu düşüş büyük ölçüde Sovyetler Birliği’nin çöküşü ve Doğu Avrupa’daki çevreyi kirleten eski tesislerin kapanmasına bağlı.

  İşte bizi ısıtan kara liste
  Atmosferdeki karbon gazı oranı yükseldikçe küresel ısınmanın etkileri daha da artıyor. Son 150 yılda karbon gazı oranı yüzde 40 arttı. İşte dünyaya kirleten ülkelerin her yıl atmosfere saldığı karbon miktarı:

  1 - ABD: 5.5 milyar ton
  2 - Rusya: 2.8 milyar ton
  3 - Japonya: 1.3 milyar ton
  4 - Çin: 1.25 milyar ton
  5 - Hindistan: 1.23 milyar ton
  6 - Almanya: 648 milyon ton
  7 - İngiltere: 441 milyon ton
  8 - Kanada: 357 milyon ton
  9 - İtalya: 345 milyon ton
  10 - G. Kore: 321 milyon ton
  11 - Fransa: 300milyon ton
  12 - Avustralya: 298 milyon ton
  13 - TÜRKİYE: 294 milyon ton
  14- Arjantin: 222 milyon ton
  15- Hollanda: 178 milyon ton

  Dünyanın en zehirli kentleri

  Merkezi ABD'nin New York kentinde olan sivil toplum kuruluşu Blacksmith Enstitüsü, çevre açısından dünyanın en kirli kentlerini tespit etti.


  Enstitü, Harvard Üniversitesi, John Hopkins Üniversitesi, Hunter College, Idaho Üniversitesi, Mt. Sinai Hastanesi ve Hindistan'ın ITT isimli kuruluşundan bilim adamlarının yanı sıra çeşitli çevre örgütlerinin katkısıyla hazırlanan raporu her yıl düzenli olarak yayımlamayı planlıyor.
  Blacksmith Enstitüsü'nün, gelişmekte olan bazı ülkelerin yetersiz sağlık kayıtlarını gerekçe göstererek sıralamaya koymadığı listede beşi eski Sovyet cumhuriyetlerinden olmak üzere şu kentler bulunuyor:
  - Çernobil, Ukrayna.
  - Dzerzinsk, Rusya.
  - Haina, Dominik Cumhuriyeti.
  - Kabve, Zambia.
  - La Oroya, Peru.
  - Linfen, Çin.
  - Mailuu-Suu, Kırgızistan.
  - Norilsk, Rusya.
  - Ranipet, Hindistan.
  - Rudnaya Pristan, Rusya.

  Hava kirliliği de kalbi etkiliyor

  Hava kirliliği ile kalp hastalıklarının bağlantılı olduğu belirlendi.


  İngiltere hükümeti sağlık danışmanlarından oluşan bir komite tarafından hazırlanan rapora göre hava kirliliği ile kalpten ölümler arasında 'olası bir ilişki' bulunuyor.
  Komitenin başkanı Profesör Jon Ayres, "havayı kirleten maddeleri solumanın kardiyovaskülar sistem üzerindeki etkileri kamu sağlığı açısından endişe verici ve daha geniş çaplı araştırma isteyen bir konu. Araştırmalardan çıkacak sonuçlar ışığında politikalar belirlemek gerekir" dedi.
  Komite, hava kirliliğinin kardiyovaskülar sistemi nasıl etkilediği konusunda ayrıntılı bir açıklama yapmadı ancak bunun iki şekilde meydana gelme olasılığı üzerinde durdu.
  Birinci olasılık parçacıkların kalp ritim kontrolü üzerindeki etkisi. İkincisi ise havadaki parçacıkları solumanın vücutta birtakım kimyasal reaksiyonlara yol açması ve kalp krizine yol açan kan pıhtılaşması olasılığının artması.
  Bu bulgulara rağmen raporda hava kirliği ile kalp krizi arasındaki ilişkinin aile geçmişi, sigara ve yüksek tansiyon kadar güçlü olmadığı belirtildi.


  Paris nefes alamıyor

  Hava sıcaklığının özellikle yüksek olacağı bu hafta Fransa’nın pek çok kentinde olduğu gibi Paris de hava kirliliği açısından riskli şehirlerin başında geliyor.
  1996 yılında yürürlüğe giren Avrupa Birliği normlarına göre, 48 saat boyunca bir metreküp havadaki ozon miktarı 360 mikrogramı aşması halinde şehrin tek, çift plaka uygulamasına geçmesi gerekiyor. Bu kurala karşılık bilim adamları tehlike eşiğinin metreküpte 240 mikrograma indirilmesi gerektiği görüşündeler. Bugün sıcaklığın daha da artmasıyla hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara varması bekleniyor.

  Valilik otomobillerin 20 kilometre hızın üstüne çıkmamasını tavsiye ederken Yeşiller de tek çift plaka uygulamasına geçilmesi gerektiği görüşündeler. Paris’te bugün otomobilsiz yaşamı özendirmek için herkese evinin önüne ücretsiz park yapma izni verildi.

  Parisliler, ilk kez 98 yılında ayaklarını yerden kesen otomobillerinin aynı zamanda, soluklarını da kestiğini idrak ettiler. Hava sıcaklığı aniden 30-35’lere fırlayınca, engebesiz, tepsiyi andıran dümdüz bir alana kurulu şehirde yaprak kıpırdamıyor. İşte böyle sıcak bir havada, rüzgar da olmayınca otomobillerden çıkan gazlarla, ozon tabakasının saldığı gazların kimyevi birleşimi, havada oluşan kirliliği arttırıyor, soluk almak mümkün olmuyor. Fransa’nın büyük metropollerinin bulunduğu 18 şehrinde de ve Paris’te hava kirliliği tedbir alınmasını gerektirecek seviyeye geldi.

  Bilim adamlarının açıklamalarına göre, ozon 3 oksijen atomundan oluşan bir molekül. Güneşten gelen ultraviole ışınlarını filtre ederek, insan sağlığı için bir koruyucu melek gibi çalışıyor. Ancak ayni ozon, yeryüzündeki azotla oksijenle ya da çözücü maddelerle ya da bazı gazlarla birleştiğinde bu defa önce nefes daraltıcı, tedbir alınmaması halinde de nefesi hepten kesici oluyor ve “Azrail” vazifesi görebiliyor. Ozonu böylesine hırçınlaştıran en önemli faktörün otomobillerden çıkan gazlar olduğu öne sürülüyor. Kirlilik ikinci dereceye ulaştığında, yani 1 metreküp havadaki ozon 180 mikrograma yükseldiğinde, çocuklar, yaşlılar, astım hastaları rahatsızlanıyor, 360 mikrograma üçüncü dereceye, vardığında ise top yekun herkes risk içinde kalıyor. Fransa’da Kamu sağlığı Milli Merkezi RNSP’nin yaptığı araştırmaya göre, 1996’da Paris’te yaklaşık 260-350 kişi direkt hava kirliliği nedeniyle oldu. Hava kirliliğinin sağlık üzerindeki etkileri konusunda Paris V Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin, RNSP’nin ve Paris banliyölerindeki durumu inceleyen bir gözlemevinin 1990’da başlattıkları bir başka etüde göre ise ozondan kaynaklanan hava kirliliğinin yoğunlaştığı günlerin hemen ertesinde, kalp ve damar hastalığı olanların ölümlerinde yüzde 5’lik, nefes darlığı çekenlerde yüzde 8-20 oranında artış oldu. İngilizler ise yakınlarda yaptıkları bir araştırmada, petrol ve petrokimya ürünlerinin kirlettiği hava ve lösemi vak’aları arasındaki doğru orantılı ilişkiyi tespit etti.

  Geçen yüzyıl başı hava sıcaklığı sadece ısıtırken, bu yüzyılda tehlike sinyalleri anlamına geliyor. Medyada birinci sayfadan, manşetten duyurulan haberlerde, sıcaklık ve ozonun endüstrileşmiş Fransa’yla birleşmesinin etkileri anlatılıyor. Medyanın konuya haber değeri vermesinin en önemli sebebi ise, “kirlilik”değil. Fransa’da 1997 yılında çıkan, bu yıl yürürlüğe giren yasa nedeniyle, valilikler kirlilik seviyesini halka ilan etmek mecburiyetinde. Üç ayrı derecede gelişen kirlilik tehlikenin eşiği olan 2 dereceye vardığında valilikler otomobillerin trafiğe çıkısına yahut hızlarına sınırlandırma getiriyor, 3 dereceye vardığında kısıtlamanın yerini yasaklama alıyor ve özel otomobiller trafiğe çıkamıyor. Uzun yıllar otomobil lobisinin baskısıyla engellenen yasa, Fransa’da demokrasinin ve devlette şeffaflığın bir ispati olarak kabul ediliyor. İlginç olan otomobilleriyle bir aşk yaşamanın ötesinde bir nevi efendi-köle ilişkisi yasayan Fransızlar’ın yüzde 80’inin bu yasaya destek vermesiydi.

  Tartışmalarda kirlilik fenomeninin kamu sağlığını doğrudan, vahim oranda riske sokmasının uzun uzadıya incelenmesinin şart olduğu bu arada hem şehir hayatındaki ulaşım araçlarının hem de şehrin mimarisinin yeniden düşünülmesi gerektiği savunuluyor. Gecen yüzyılda, şehirlerde kanunları “otomobiller” yazmıştı. büyük metropollerde, otomobil avına çıkmak ve toplu taşımaya yönelme bir çözüm gibi sunuluyor. “otomobilsiz bir şehir imkansız görünüyor”sa da Mecbur kalındığında ise, “bugün imkansız görünen şey yani “otomobilsiz şehir” kamu sağlığı için bir imkan haline gelebilir” diyenler de var. bugün hava kirliliğinin yasa gereği halka duyurulması gerektiğini yüzde 80 oranında kabul eden Fransızlara yarin, “otomobilsiz yasam” diye bir soru sorulsa şüphesiz, “atın ölümü arpadan olsun” diye yanıt vermeleri ihtimal dışı değil tabii..
  Kaynak:kuresellesme.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çevre kirliliği küresel Forum Tarih
Çevre kirliliği sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Çevre kirliliğini önlemek için ne gibi projeler yapılabilir madde madde kısaca Doğa ve Bitkiler 30 Ocak 2017
Çevre kirliliği nasıl önleyebiliriz kısaca Doğa ve Bitkiler 22 Ocak 2017
Çevre kirliliğini önlemek için yapılması gerekenler kısaca Doğa ve Bitkiler 17 Kasım 2016
Çevre kirliliği nasıl önlenebilir? Doğa ve Bitkiler 7 Mart 2016

Bu Sayfayı Paylaş