Çevre Kirliliği Hakkında Bilgi - Çevre Kirliliğinin Etkileri

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 9 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Çevre Kirliliği Hakkında Bilgi - Çevre Kirliliğinin Etkileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çevre Kirlilikleri - Çevre Kirliliği Hakında - Çevre Kirliliğinin Etkileri  Yaşamımızda endüstriyel gelişmenin getirdiği rahatlık yanında, bu gelişime sonucu, yaşanılan tabiatın ve çevrenin kirletildiği ve bu kirliliğin günbegün arttığı bir vakıadır. Yaşamı daha mükemmel hale getirmek, daha sağlıklı ve uzun bir ömür sağlayabilmek amacına dönük bu gelişmelerin, gerek kırsal, gerek kentsel alanlarda olsun, doğal kaynakları bozduğu su, hava, toprak kirlenmesine yol açtığı, bitki ve hayvan varlığını dejenere ettiği herkes tarafından kabul edilmektedir.

  Toplumun sağlık, yaşam ve uygarlık düzeyinin geliştirilmesi bir amaç olmakla beraber, yaşam düzeyinin de güvence altına alınması amaçtır.

  Gerek kişisel, gerek kurumsal eylem ve faaliyetlerin, suyun, toprağın, havanın, doğal kaynakların bozulmasına yol açması ve bu kaynaklardan yararlanılmasının olumsuz etkilenmesi halinde çevre kirliliği oluşmaktadır. Deniz yoluyla yapılan petrol taşımacılığında İstanbul ve Çanakkale boğazlarının durumu ülkemizi çok yakından ilgilendiren örneklerden biridir.

  Bu nedenle, çeşitli ülkelerde havadaki, sudaki ve topraktaki kirlilik ve bozulmaların önlenmesi ve çevrenin özleştirilmesi yolunda çalışmalar yapılmaktadır. Bundan amaç, ekolojik dengenin korunmasıdır. Bu suretle, insan, hayvan ve diğer canlıların varlıklarını sürdürebilmeleri için gerekli denge sağlanmış olacaktır.

  Endüstriyel, sınai, ticari ve benzeri faaliyetler neticesi, ekolojik dengenin bozulması yanında aynı zamanda oluşan atıklar, koku ve benzeri sonuçlarla, çevreye atılan veya bırakılan zararlı maddelerle çevre kirlenmektedir.

  Yaşamımızda, yapay maddeler ve şartlar içinde üretilen, muhafaza edilen ve tüketiciye sunulan günlük ihtiyaç maddelerinin doğurduğu tehlikelerle de oluşan çevre kirliliği, sağlığımızı her gün biraz daha ciddi şekillerde tehdit etmektedir. Bu tehlikeyi önlemek veya mümkün olduğunca azaltmak için, yetkili kuruluşlar çevrenin korunması ve kirlenmemesi hedefini devamlı olarak göz önünde tutmak zorunda kalmaktadır.

  Çevre kirliliği ile ilgili önlemlerin alınmasında, kirlenmenin önlenmesinde ve alınacak tedbirlerde, yapılacak harcamaların kirleten tarafından karşılanması asıldır. Çevreyi kirletenlerin aynı zamanda kirlenmenin önlenmesi için gerekli tedbirleri almaları da zorunludur. Yasalarla, her türlü atığın çevreye zarar verecek standartlara ve yöntemlere aykırı olarak doğrudan veya dolaylı olarak yaşam ortamına verilmesi veya depolanması veya taşınması yasaklanmıştır. Havada, suda veya toprakta kalıcı özellik gösteren ve ekolojik dengeyi bozan kimyasal maddelerin üretimi, ithali, taşınması, depolanması ve kullanımında çevre korunması dikkate alınmakta ve bu hususta yasal düzenlemelere gidilmektedir.

  Çevre kirliliği, yalnız atıklar gibi, çevreye atılma veya zararlı maddelerin bırakılması şeklinde olmamakta; kişilerin huzur ve sükununu bozan, bedeni veya ruhi sağlığını rahatsız edecek şekilde gürültü çıkarılması suretiyle de oluşabilmektedir. Bu nedenle, her türlü işyeri, konutlar veya ulaşım araçlarında, gürültüyü asgariye indirecek önlemler alınmaktadır.

  Birçok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de çevre kirliliğinin önlenmesi ve çevrenin iyileştirilmesi için Çevre Kirliliğini Önleme Fonu kurulmuştur. Bu husustaki harcamaların yüzde 45’ine kadarı, en çok yirmi yıl vadeli kredilerle Çevre Kirliğini Önleme Fonu tarafından ödenmektedir. Fonun gelirleri, motorlu taşıt araçlarının fenni muayeneleri sırasında alınan katılım paylarından, gemi siciline kayıtlı 18 gros tonun üzerindeki deniz araçları ile hava taşıt araçlarında yolcu başına; yükte ton başına alınan katılımlardan, çevre kirliliğine yol açan işletmelerden alınacak iştirak payları ve diğer gelirlerden oluşmaktadır.
  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çevre Kirliliği Hakkında Forum Tarih
Nükleer Enerji Ve Çevre Kirliliği Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 25 Aralık 2011
Plansız Şehircilik Ve Çevre Kirliliği Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 19 Ekim 2011
Çevre Kirliliği İle İlgili Resimler, Çevre Katliamı Hakkında Resim Diğer Resimler 12 Ağustos 2011
Çevre Kirliliği Nedenleri Nelerdir - Çevre Kirliliği Nedenleri Hakkında Doğa ve Bitkiler 8 Temmuz 2011
çevre kirliliği hakkında bilgi Doğa ve Bitkiler 24 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş