Çerkezce bölüme YÖK'ten onay

'Eğitim Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çerkezce bölüme YÖK'ten onay konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin Artuklu Üniversitesi'nin Yaşayan Diller Bölümü'yle Kürtçe'yi, Kafkas Üniversitesi'nde ise Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümüyle Gürcüce'yi akademik hayata sokmasının ardından, şimdi de Çerkezce gündemde.

  Betül KOTAN'ın haberi

  Mardin Artuklu Üniversitesi'nin Yaşayan Diller Bölümü'yle Kürtçe'yi, Kafkas Üniversitesi'nde ise Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümüyle Gürcüce'yi akademik hayata sokmasının ardından, şimdi de Çerkezce gündemde.
  Çerkezler, ana dillerinin üniversitelerde okutulması için YÖK’e başvurdu. YÖK, Türkiye’de yaşayan 6 milyonu aşkın Çerkez’i temsil eden 57 derneğin üst kuruluşu olan Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) başvurusuna olumlu yanıt geldi.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Çerkezler’in yoğun olarak yaşadığı Samsun ve Kayseri’deki üniversitelerde bölüm açılabilmesi için çalışma başlattı.
  Kafkas Dernekleri Federasyonu, hükümetin Kürt açılımının ardından Mardin Artuklu Üniversitesi’nde açılan Yaşayan Diller Enstitüsü’nden cesaret alarak, YÖK Başkanı Özcan’dan Çerkezce bölümü talebinde bulundular. Federasyonca YÖK’e sunulan dilekçede, “Avrupa ve Amerika’da birçok üniversitede Kafkas dillerine ait bölümler mevcuttur.

  Türkiye’deki üniversitelerimizde bu dil ve edebiyatlarına ait bölümlerin bulunmaması, bilim adına çok ciddi bir eksikliktir” denildi. Özcan’ın talebe olumlu yanıt verdiği ve Çerkezler’in yoğun olarak yaşadığı Samsun ve Kayseri’deki üniversitelerde Kafkas Dilleri ve Edebiyatı bölümünün açılabileceğini söylediği öğrenildi. Özcan’ın Çerkezce bölümü için adres gösterdiği 19 Mayıs Üniversitesi’ninse Kafkas Dilleri ve Edebiyatı Bölümü açmak için düğmeye bastığı belirtildi.


  Radikal
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çerkezce bölüme YÖK'ten Forum Tarih
Pilot Olmak İçin Hangi Bölüme Gitmek Gerekir Ücreti Nedir Meslekler Rehberi 16 Ağustos 2013
Camide Müezzinin Bulunduğu Bölüme Ne Denilir Dini Sohbetler Dini Forum 9 Şubat 2012
Ülkemizde Asya Kıtasında Kalan Bölüme Ne Ad Verilir Ülkeler Coğrafyası 4 Nisan 2011
Üniversite sınavında İstediğin Bölüme Yerleşme Avantajı SBS - ÖSS - Sınavlar 23 Ocak 2010
XP'de Program Files Dizinini Başka Bir Bölüme Sorunsuzca Taşıyalım Windows XP 22 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş