Çerkeş Köyü Bayat Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çerkeş Köyü Bayat Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayat Çerkeş Köyü - Çerkeş Köyü Resimleri - Çerkeş Köyü Hakkında - Çerkeş Köyü Tanıtım  Çerkeş, Çorum ilinin Bayat ilçesine bağlı bir köydür  İlçe: BAYAT - İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: ŞABAN KARA


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:  Telefon: 0(364)3972267

  Cep Telefonu: 05376981959


  Demografik Bilgiler:  Nüfusu: 2000 - 472

  1997 - 503

  İle Uzaklığı: 95 km

  İlçeye Uzaklığı: 15 km

  Rakım: 1260 m

  Tarihi  Köyün adının ÇİLEKEŞ'ten geldiği ve köyün, eski ticaret yolu üzerinde olmasıyla tüccarlar tarafından kurulduğu rivayet edilmektedir.


  Kültür  Köyün kültürel etkinliğini artırmak ve büyük şehirlerde oturan köylüler arasındaki irtibatı koparmamak ve birbirlerine destek olmak amcıyla kurulan, merkezî Ankarada faaliyet gösteren "ÇERKEŞ KÖYÜ YARDIMLAŞMA DAYANIŞMA ve KÜLTÜR DERNEĞİ" adlı derneği vardır.(internet erişim adresi; ckydd_karatepe@hotmail.com, Facebook erişim adresi; çerkeş köyü ydkderneği, tel;539 731 86 61)
  Köyün gelenek ve görenekleri; Kasım100'de "davaryüzü", düğünlerde simsim oyunu oynanır. Düğünleri görkemli olur.
  Yemekleri; tarhana çorbası, bulgur pilavı, mantar, un helvası

  karatepe yaylasıyla ilçede turistik özelliği nam kazanmıştır.İlki 2009 Ağustos ayında düzenlenen Bayat ilçesi festivali/şenlikleri karatepe/kuşçaçimen yaylasında düzenlenmiştir. çerkeş köyü ormanları ve bitki örtüsüyle tam bir doğa harikasıdır.


  Coğrafya  (40°43'20.76"Kuzey 34°16'50.09" doğu kordinatında)Çorum iline 95 km, Bayat ilçesine 13 km uzaklıktadır. Coğrafi bölge olarak İç Anadolu ile Karadeniz iklim ve bitki örtüsünün kesişme yeridir. Kuzeyde Karadeniz, Güneyde İç Anadolu iklimi ve bitki örtüsü hakimdir. İklim ve yağışlar Ankara ile büyük benzerlik göstermektedir. Yüksek ve yamaçlı dağlar bulunur. Güneyinde meşe,kuzeyinde ise kızıl çam, kara çam ve gürgen ağaçlarıyla, yar yar ardıç ağaçlarıyla çevrilidir.


  İklim  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 472
  1997 503


  Ekonomi  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca büyük şehirlerde mevsimlik ve inşaat işçiliği yaygındır. Köy halkı geçimini genellikle hayvancılık ve tarımla sağlamaktadır. Köyde, kentleşmeden dolayı genç nüfus şehirlere akın etmektedir.

  Muhtarlık  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir, köyde elektrik ve sabit uydu alıcılı telefon vardır.


  Köyünüze Ait bilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çerkeş Köyü Bayat Forum Tarih
Çerkeşli İlköğretim Okulu Bilgileri Osmaneli Bilecik Bilecik Tanıtımı 11 Temmuz 2012
Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Çerkeş Çankırı Çankırı Tanıtımı 8 Temmuz 2012
Kurtuluş Savaşında Çerkesler Tarihi Bilgiler 14 Haziran 2011
Çerkeş Anaokulu Çankırı Çerkeş Çankırı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Çankırı - Çerkeş - 19 Mayıs Çok Programlı Lisesi Liselerimiz 22 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş