Çerçili Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çerçili Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çerçili köyü bilgileri - çerçili köyü tanıtım - çerçili köyü resimleri  Çerçili, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Çerçili Köyü, Anadolu-İstanbul kervan yolu üzerinde bulunmaktadır. İstanbul'dan mal alıp Anadolu'ya giden ve Anadolu'dan İstanbul'a mal almaya giden 'çerçi'ler köydeki ulu kara ağaçların dibinde mola verirler, oradaki kuyudan atlarını, eşeklerini sularlar ve orada çerçilerini açıp satış yaparlarmış.Bu sebeple köyde hergün çerçi bulunurmuş.Yakın köylerde; 'Çerçili köye gidelimde çerçilerden birşeyler alalım' diye köye gelirlermiş.Böylece köyün adı 'Çerçili' olarak kalmış.Köy etraftaki Ketencili, Cavarlar, Demirciköyü gibi köylerinde burada toplanmasıyla birlikte 'Çerçili Köyü' meydana gelmiştir.
  Kültür

  Çilekleriyle meşhurdur , fakat çilek üretimi terk edilmiş olup artık çevre köylerde üretilmektedir. İşlemeye elverişli kaliteli sarı ve beyaz taş ocakları ve bunların işlendiği katrak adı verilen atolyeleri vardır. Tarım olarak ana ürün fındıktır. Meyvecilik ve hayvancılık zayıftır.
  Coğrafya

  Kocaeli iline 56 km, Kandıra ilçesine 16 km uzaklıktadır.Aladağ'ın kuzeye bakan yamacında kuzey-güney doğrultusunda yol boyunca kurulan köyümüz arazisi genelde engebelidir.Güneyinde Aladağ, batısında Akçaova ve Akıncılar köyleri, kuzeyinde Beylerbeyi, doğusunda Hediyeli köyü bulnmaktadır.Beylerbeyi üzerinden Bağırganlı sahiline (plaj) yaklaşık 10 km dir.
  İklim

  Karadeniz iklimi görülür.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 967/
  2000 505
  1997 599
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. çilekleriyle meşhurdur , fakat çilek üretimi terk edilmiş olup artık çevre köylerde üretilmektedir. İşlemeye elverişli, kaliteli sarı ve beyaz taş ocakları olup bunları levhalar halinde kesen makinaların toplu olarak bulunduğu sanayisi vardır.Bu çevrede taş işleyen makinalara katrak adı verilir. Tarım olarak ana ürün fındıktır.Yeterince bahçe işleri yapılmakta ve azda olsa buğday ekilmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde Çerçili Sefa SİRMEN İlköğretim Okulu vardır Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:0 262 578 61 77
  Cep Telefonu:0 535 694 53 51
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çerçili Köyü Hakkında Forum Tarih
Çerçili Köyü Erdemli Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Karaçerçili Köyü Tarsus Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Çerçili Köyü İslahiye Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 1 Mart 2010
Çerçili Sefa Sirmen İlköğretim Okulu Bilgileri Kandıra Kocaeli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 6 Mart 2012
Çerçili İlköğretim Okulu Mersin Erdemli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş