Çene sıkması ve Diş Gıcırdatma

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çene sıkması ve Diş Gıcırdatma konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  diş gıcırdatmasının nedenleri - diş gıcırdatma sebepleri - ağız sağlığı ve diş gıcırdatma - diş gıcırdatmanın dişlere zararları - uykuda çene sıkma

  Bruksizm olarak bilinen uykuda diş gıcırdatma ve çeneleri sıkma sorunuyla toplumun yüzde 50’sinden fazlasının karşılaştığı bildirildi. Konya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde görevli Dr. Dt. Firdevs Kahvecioğlu, genellikle stres yüzünden ortaya çıkan bruksizmin, diş gıcırdatma ve çeneleri sıkma olayı olduğunu söyledi.

  Kişi ne kadar stres yaşıyorsa bruksizmin etkisinin o kadar büyük olacağını vurgulayan Kahvecioğlu, diş gıcırdatma ve çene sıkmayla toplumun yüzde 50’sinden fazlasının karşılaştığını kaydetti.

  Bu rahatsızlığın küçük yaşlardan itibaren her yaşta görülebildiğini bildiren Kahvecioğlu, şunları söyledi: ”Bruksizm, çocukların yaklaşık yüzde 15′inde görülmektedir. Çocuklarda ortaya çıkan bu rahatsızlık, kıskançlık ve stres gibi psikolojik faktörler kadar yetersiz beslenme, bağırsak parazitleri ve sinüzit gibi bazı etkenlerden de kaynaklanabiliyor.

  Birçok aile tarafından dikkate alınmayan diş gıcırdatması, süt köpek dişleri ve kesici dişlerde aşınmaya yol açabiliyor. Çocuklar için erken tedaviye geçilmezse çene ekleminde ve dişlerde kalıcı hasarlar oluşabilir.”

  Kahvecioğlu, çocuklarda da yetişkinlerde de görülen diş gıcırdatma yüzünden dişlerde kırılma, çiğneyici yüzeyinde ciddi aşınma, aşırı hassasiyetin ortaya çıkabileceğini bildirdi. Bunun yanı sıra bruksizmin diş etlerinde ve çene kemiğinde çekilmeler, baş ağrısı, yüz kaslarında ve çene ekleminde ağrılara da neden olabildiğini belirten Kahvecioğlu, bu sorunu yaşayanlarda çene ekleminde çıtırtı ve kenetlenme bile görülebileceğini söyledi.  Kahvecioğlu, bu rahatsızlığın bazen çok kısa süreceğini, bazen de uzun yıllar devam edebileceğini ifade ederek, şöyle devam etti: ”Geciktirmeden tedaviye geçilmelidir. Gıcırdatmadan kaynaklanan hasarın önlenmesi için, dişlerin arasına gece koruyucuları konulmalıdır. Ayrıca rahatsızlığın boyutuna göre kas gevşetici kullanılabilir, stres tedavisi görülebilir. Çok aşınma varsa özel tedavi gerekebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çene sıkması Diş Forum Tarih
Üst Çene Kemiği Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 30 Ekim 2012
Çeneye Kuvvet Deyiminin Anlamı Nedir? Atasözleri & Deyimler 30 Ekim 2012
Çenesi Kuvvetli Deyiminin Anlamı Nedir? Atasözleri & Deyimler 29 Ekim 2012
Çenesi Düşük Deyiminin Anlamı Nedir? Atasözleri & Deyimler 29 Ekim 2012
Çene Yormak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 23 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş