Çene Kapanış Bozukluğu

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çene Kapanış Bozukluğu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çene Kapanış Bozuklukları
  Çene Kapanış Bozuklukları Nasıl Giderilir
  Çene Kapanış Bozukluğu


  Kötü bir kapanış çirkin gözükür ve bu insanların tedavi için ortodontiste gitmelerinin ana sebeplerindendir. Ayrıca çiğnemede zorluk çıkarır ve daha fazla çürüğe yol açabilir. Bu düzensizliklerin düzeltilmesi ağız sağlığınızı iyileştirir ve çiğnemenizi düzeltir. Kapanış bozuklukları kategorilere ayrılırlar. En çok rastlananları:

  * Çapraz Kapanma - Bu durumda üst dişler alt dişlerin içine veya dışına otururlar. Çapraz kapanma, çiğneme ve ısırmayı zorlaştırdığından genelde ortodontik tedavi gerektirir.
  * Sıklaşma - Eğer dişler için yeterince yer yoksa, dişler çok büyükse veya çene çok küçükse kalıcı dişlerin doğru pozisyona kaymaları için yeterli yer olmaz.
  * Derin Kapanış - Bu durumda üst ön keskin dişler alt dişlerin üstüne geçer ve bazen üst dişlerin ısırma çizgisi alt dişetlerine kadar gider.
  * Ters Kapanış -Bu durumda ise alt dişler üst dişlerin önündedir.
  * Ön Dişlerde Açıklık (Openbite) - Eğer üst ve alt dişler dişlerinizi kapadığınızda birleşmiyorlarsa buna open bite denir. Ön dişler aynı gücü paylaşmadığından, arka dişlere çok fazla baskı gelir. Bu, çiğnemeyi daha etkisiz hale getirmekle birlikte arka dişlerin daha hızlı yıpranmasına neden olur.
  * Yer Problemleri - Bazı insanlarda her diş bulunmaz veya normalden daha küçük dişleri vardır. Eğer çene büyüklüğü normalse, bu dişlerin arasında büyük boşluklara neden olur. Bir veya daha çok dişi olmayan insanlarda ise komşu dişler boş alana kayarak boşluklara neden olur.


  Alıntıdır​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çene Kapanış Bozukluğu Forum Tarih
Üst Çene Kemiği Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 30 Ekim 2012
Çeneye Kuvvet Deyiminin Anlamı Nedir? Atasözleri & Deyimler 30 Ekim 2012
Çenesi Kuvvetli Deyiminin Anlamı Nedir? Atasözleri & Deyimler 29 Ekim 2012
Çenesi Düşük Deyiminin Anlamı Nedir? Atasözleri & Deyimler 29 Ekim 2012
Çene Yormak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 23 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş