Çeltikdüzü Köyü Yusufeli Artvin

'Artvin Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çeltikdüzü Köyü Yusufeli Artvin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yusufeli Çeltikdüzü Köyü - Çeltikdüzü Köyü Hakkında - Çeltikdüzü Köyü Tanıtımı - Çeltikdüzü Köyü Resimleri - Göcek Köyü
  İlçe: YUSUFELİ

  İl: ARTVİN

  Köy Muhtarı: AHMET POLAT

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 490

  İle Uzaklığı: 122 km

  İlçeye Uzaklığı: 13 km

  Rakım: 675 m


  Tarihi

  Eski adı "GÖCEK" olan köy, ilçede en çok çeltik (pirinç) üretiminin yapıldığı yerlerden biri olması sebebiyle "ÇELTİKDÜZÜ" adını almıştır. Köy; (kesin olmamakla birlikte) aslen AHISKA kökenlidir.Köyün tarihi hakkındaki en yaygın söylenti şu şekildedir;"Köy, Ahıska'dan ilk sürgünler döneminde Artvin'e,oradanda köyün şu an bulunduğu bölgeye gelen tek bir aileden türemiştir.Altı erkek çocuğu olan ailenin babası,eşi ölünce Artvin'den Ersis (Kılıçkaya) Beyi'ne gelip iş istemiş Ersis Beyi de o zamanlar "ılgınlık" olan Çeltikdüzü'nün şimdiki yerini gösterip o bölgeye yerleşmesini söylemiştir.Altı oğlunu alıp bu bölgeye yerleşen baba köydeki yirmi sülaleden ondördünün atası olmuştur.Diğer altı sülale köy kurulduktan sonra Narman,İspir,Utav,Kisha gibi çevre ilçe ve köylerden gelip köye yerleşmişlerdir."

  Bu bilgiler ışığında köyün Ahıska'dan geldiğini kabul edersek;Ahıska Türklerinin tarihinden de bahsetmemiz gerekir.Ahıska Türkleri XIV.Yüzyılda Timur liderliğindeki Moğol istilasından kaçıp Semerkand dolaylarından Ahıska'ya göçen Selçuklu İmparatorluğuna bağlı Türk Boylarıdır.Ahıska-Ahılkelek Bölgesine yerleştikten sonra Ahıska Türkleri adını almışlardır.Ayrıca 1578 yılından 1828 Rus İşgaline kadar Anadolu'dan bölgeye göç eden, daha doğrusu Osmanlı Devleti tarafından yerleştirilen Türk nüfusuda, Ahıska Türkleriyle kaynaşmış ve Ahıska, Anadolu Türklüğü'nün bölünmez bir parçası haline gelmiştir.

  Kültür

  Ahıska kültür ve gelenekleriyle benzer özellikler gösteren köy, Ahıska Türkleri'yle aynı şiveyi konuşur.Yemek kültürleri de birbirine çok yakındır.Kuymak,Hasuta,Cadi,Kaysefe,Siron gibi tatlı ve yemekler Çeltikdüzü köyünde hala yapılagelen Ahıska yöresi yemekleridir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çeltikdüzü Köyü Yusufeli Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş