Çelik'ten turizm meslek lisesi açıklaması

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Çelik'ten turizm meslek lisesi açıklaması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İSTANBUL (İHA) - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Kumburgaz ve Silivri'de otelcilik ve turizm meslek lisesi açılışlarına katıldı. Bakan Çelik, "Türkiye turizmde en iyi on ülkeden birisi. Cumhuriyet'in 100. yılındaki hedefimiz dünyadaki en iyi beş ülkeden biri olmak" dedi.

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Kumburgaz Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli ve Eğitim Binası'nın açılışına katıldı. Bakan Çelik törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin daha fazla üreten ve daha fazla istihdama yönelik ara elemana ihtiyacı olduğunu belirterek, "Türkiye turizmde en iyi on ülkeden birisi. Cumhuriyet'in 100. yılındaki hedefimiz dünyadaki en iyi beş ülkeden biri olmak. Türkiye'nin istihdam açısından en önemli sektörlerden biri turizm sektörü. Türkiye'de otel açısından eksik yok, yetişmiş ara eleman eksiği var. 2003 yılına kadar 9 turizm meslek lisesi vardı biz bu sayıyı 55'e çıkardık. Avrupa Birliği programları bizi disipline ediyor. Evinize misafir geleceği zaman evinizi düzene sokarsınız, misafir gelmese bile eviniz düzenli olur. Biz bütün Avrupa Birliği için gerekli tüm şartları yerine getirelim. Sonucunda bizim 70 milyon nüfusumuz var. "Genç nüfusunuz fazla, sizi AB'ye alamayız" derlerse paşa gönlünüz bilir. İsterseniz alırsınız, istemezseniz de biz yolumuza devam ederiz. AB programı bizi disipline sokmak için gereklidir" dedi.

  Törende İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, İstanbul Vali Yardımcısı Hikmet Dinç ve Kumburgaz Belediye Başkanı Hüseyin Çorbacıoğlu da hazır bulundu. Bakan Çelik kapalı spor salonunda yaptığı açılış konuşmasının ardından derslikleri gezdi. Öğrencilerin hazırlamış olduğu yiyeceklerin tadına bakan Çelik, öğrencilere öğütlerde bulundu, ardından okulun önündeki hatıra çam ağacını suladı.

  Bakan Çelik daha sonra Silivri İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'ne geldi. Çelik, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Hüseyin Erkan ve hayırseverlerin yardımlarıyla bitirilen okulun açılışına katıldı. İMKB Başkanı Hüseyin Erkan açılışta yaptığı konuşmada, "İMKB olarak 1997'den itibaren başlatmış olduğumuz 320 okulun projesini gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Hedefimiz 400 okulu tamamlamak. Bütün projeler tamamlandığında 250 bin öğrenciye eğitim imkanı sağlamış olacağız" dedi.

  Son yıllarda bütçeden en büyük payın eğitime ayrıldığını anlatan Bakan Çelik, "Bu yıllara kadar savunma bütçemiz eğitim bütçemizden hep fazlaydı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın gayretleri, İl Özel İdaresi'nin çalışmalarıyla 3 milyar dolarlık eğitime katkı sağladık. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yaklaşık 900 trilyona yakın eğitime katkı sağladı. Turizm potansiyelinde Almanlar ülkemizde birinci sıradaydı, yerini Ruslar almaya başladı. Bizde turizm otelcilik meslek okullarına Rusça ve Çince ders koyduk. 132 bin derslik yaptık ve 24 bini hayırseverler yaptı. Mühim olan az kaynakla çok iş yapmak" diye konuştu. Konuşmasının ardından hayırseverlere plaket veren Bakan Çelik, kurdele keserek okulun açılışını yaptı.

  Mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çelik'ten turizm meslek Forum Tarih
Çelik'ten burs alan öğrenciye müjde! Eğitim Haberleri 22 Kasım 2008
Turizm meslekleri nelerdir kısaca Meslekler Rehberi 12 Şubat 2017
Türkiye'de yapılan turizm çeşitleri kısaca Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 4 Şubat 2017
Yaşadığınız bölgenin coğrafi özellikleri turizm faaliyetlerini nasıl etkiler kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Turizmin gelişmesinde etkili olan faktörler nelerdir kısaca Eğitim Bilgileri 27 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş