Çelik ''9 milyon 300 bin yeşil kartlı var''

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 2 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Çelik ''9 milyon 300 bin yeşil kartlı var'' konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bursa - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'de şu anda 9 milyon 300 bin yeşil kartlı olduğunu belirterek, ''Acaba bunlar yoksul mu değil mi, Mercedesli yeşil kartlı mı Mercedessiz yeşil kartlı mı, nedir tablo? Çok net bir durum yok. Bunu netleştirmemiz gerekiyor'' dedi.

  Bakan Çelik, Mimarlar ve Mühendisler Grubu (MMG) Bursa Şubesinin bir otelde düzenlenen açılış toplantısında, Türkiye'de uzunca yıllar üzerinde tartışılan Sosyal Güvenlik Reformu'nun önemli bir dönüşümü gerçekleştirdiğini söyledi.

  Geçmiş dönemlerde çalışma hayatının popülist yaklaşımlar yüzünden ''reform yapalım derken tahribata uğratıldığını'' ifade eden Çelik, ''İlk açığını 300 trilyon olarak 1991'de veren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2007 yılı sonuna gelindiğinde 25 katrilyon açıkla karşı karşıya kaldı. Ne yazık ki siyasetin popülist yaklaşımları, günü, seçimi kurtarma anlayışları Türkiye'de böyle büyük bir tahribatla bizi karşı karşıya bıraktı. Bunun bilinciyle 2002'de biz iktidara geldik ve bununla ilgili neşteri atmak için işe başladık''dedi.

  SGK'nin açıklarının uzun vadede disipline edilmemesi halinde 50, 70 katrilyona doğru gittiğine dikkati çeken Bakan Çelik, ''Şimdi bu konuyla ilgili önemli bir reform yaptık. Bu reform, kesinlikle 1-2 yıl ya da 5 yıl içinde netice almaya dönük bir reform değil. Bu reform uzun vadeli bir reformdur. Sisteme girip, bir an önce sistemden çıkıp genç yaşta emekli olup 'Aman emekliliğime 1 ay, 5 ay, 5 yıl kaldı' diye hesaplar yapan değil, 'Ben çalışmak için varım'...

  Bakın mantalite değişikliğini sağlayacak şimdi bu. Benim çalışmam gerekiyor''diye konuştu. Çelik, Sosyal Güvenlik Reformu'nda ''sosyal devlet'' ilkesinin korunduğunu, sosyal güvenlik kurumları arasındaki ayrımların giderildiğini vurguladı.

  -İki yeni yasa geliyor-

  Bakanlık olarak üzerinde çalıştıkları iki yasa bulunduğuna değinen Çelik, bunlardan birinin İş Sağlığı Güvenliği alanında olduğunu belirtti. İş Sağlığı Güvenliği Müstakil Yasası'nın Türkiye'de olmadığını, bu alanda temel ve köklü bir yasadan yoksun olunduğunu ifade eden Faruk Çelik, ''Türkiye'nin İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası yok. İş Kanunu içinde bazı maddelerle bu iş götürülmeye çalışılıyor. Bununla ilgili yasayı tamamlamış bulunuyoruz. Bu dönem TBMM'ye sevk edeceğiz ve bu yasayı da temel yasa olarak çıkaracağız'' dedi.

  Üzerinde çalıştıkları ve çok önem verdikleri yasalardan birinin de ''Sosyal Yardımlar Yasası'' olduğunu, yardım meselesinin son günlerin tartışma konuları arasında yer aldığını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şöyle devam etti: ''Sosyal Yardımlar Yasası, Türkiye'de yoksulun envanterini tespit etmeye
  dönük. Yoksulun envanteri tespit edilecek. Tespit edilen bu yoksullara balık tutma dahil, yoksulluktan nasıl kurtulacaklarıyla ilgili çeşitli projelerin, çalışmaların yapılacağı köklü ve temel bir yasa. Şu anda 9 milyon 300 bin yeşil kartlı var Türkiye'de. Acaba bunlar yoksul mu değil mi, Mercedesli yeşil kartlı mı Mercedessiz yeşil kartlı mı, nedir tablo? Bunlar şu anda flu. Çok net bir durum yok. Bunu netleştirmemiz gerekiyor. Türkiye'de kamu, devlet, bu yasayla yoksulunu bilecek, yoksul olanın sosyal devlet olarak elinden tutacak, yoksulluğu süreklilik içinde olan, özürlüdür, bakıma muhtaçtır, kimsesi yoktur, geliri yoktur, onu sürekli koruyup kollayacak, gözetecek. Devletinin sıcak elini yanında bulacak. Ama yoksulluk sınırını, kısa sürede terk etme imkanı olanlara ya mesleki beceri kazanarak ya iş yeri açarak veya başka imkanlarla proje destekleri sağlanacak. Sosyal devlette yoksul olmaz mı? Olur. Çağdaş dünyada yoksul yok mu? En gelişmiş ülkelerde yoksullar var. Amaç nedir? Bunu minimize etmek, aşağılara doğru çekmek.''

  Bakan Çelik, ''esnek çalışma''ya ilişkin soru üzerine, uygulamayı işverenlerin istediğini ve desteklediğini, işçi sendikalarının ise karşı çıktığını belirterek, şunları söyledi: ''Bu ikisi arasında ne yapacaksınız? Gerek kıdem tazminatı gerek esnek çalışmayla ilgili taraflarla oturup, birlikte bir karar verme aşamasına geldiğimizi ifade edebilirim. Ne kıdem tazminatını kaldırmayı düşünüyoruz ne de esnek çalışmada sınırsız bir şekilde emeğin aleyhine bir gelişmeyi düşünüyoruz''dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çelik milyon yeşil Forum Tarih
Alışveriş yaparken satın alınacaklar hangi önceliklere göre belirlenir kısaca Sorular ve Cevaplar 7 Aralık 2016
Türk Cumhuriyetleri,ülkemizin dış politikasında neden bir önceliktir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Devletler arası ilişkilerde ülkemizin öncelikleri nelerdir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Evinizde Çelikten Yapılmış Hangi Eşyalar Vardır Örnek Verin Konu Dışı Başlıklar 25 Ocak 2014
Sanem Çelik Kimdir Kısaca Biyografisi Hayatı Sanatçı Tanıtımları 4 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş