Çelebi Köyü Karakoçan Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çelebi Köyü Karakoçan Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karakoçan Çelebi Köyü Bilgileri - Çelebi Köyü Hakkında -Çelebi Köyü Tanıtımı - Çelebi Köyü Resimleri  Çelebi ,Elazığ Karakoçan ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KARAKOÇAN

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:143 km

  İlçeye Uzaklığı:39km

  Rakım:1640 m

  Nüfus:

  2000:125
  1997:136

  Tarihi

  köy ismi karacaaslan soyundan gelen bir addır

  Kültür

  Celebi köyü halkinin büyük cogunlugu maalesef kentlesmenin etkisiyle, büyük sehirlere göc etmistir. Fakat, köyün yaslilarinin olusturdugu cogunluk hala köylerinde ikamete, bununla beraber örf, adet geleneklerini büyük ölcüde devam etmektedirler.

  Coğrafya

  Elazığ iline 143 km, Karakoçan ilçesine 39 km uzaklıktadır.

  Yemekleri

  Celebi köyünün kendine has bir cok yöresel yemekleri vardir. Bunlardan baska bir de 'köme' denen, icine kavurma, ceviz, bulgur, sogan katilarak yapilan bir börek cesiti de vardir.

  Haricinde, sabahlari kahvalti sofralarinda cökelek, taze kaymak, taze yag ve taze yogurt mutlaka bulunmaktadir. Halkin cogunlugu, ekmeklerini sac uzerinde pisirerek yaparlar.

  Mevsime, yörenin özelliklerine ve ürettiği ürünlere göre şekillenen yemek çeşitlerinin bir çoğu yalnızca Elazığ a hastır. Özellikle kırsal kesimde hatta şehirde bile yöreye özgü çok güzel ekmekler yapılır. Bu ekmeklerden en ünlüsü ve en lezzetlisi güz mevsiminde yapılan ve bütün bir kış hiç bozulmadan kalabilen tandır ekmeğidir.

  Yemekler çoğunlukla yer sofralarında yenilir. Büyük başlamadan ve besmele çekilmeden yemeğe kaşık vurulmaz. Eskiden aile içinde bile kadın erkek ayrı ayrı sofraya otururdu. Günümüzde yabancı biri olmadıkça sofraya kadın ve erkekler birlikte otururlar.

  Kış mevsimi için yapılan hazırlıkların başında taze meyve ve sebzelerin hemen hepsinin kurutulması gelir. Turşu ve salamura yapılır, şehriye ve erişte kesilir, kurut ve tarhana hazırlanır; tandır ekmeği yapılır; kavurma hazırlanır, orcik, pestil, tutunu yapılır.

  Corbalardan tutmaçlı çorba, fasulye çorbası Celebi'de en çok pişirilen çorbalardır.

  Kurut:

  Çökeleğin kurutulmuşudur. Yeterince ayran bir tencereye bırakılır. Zaman içerisinde ayranın üzerinde oluşan su devamlı surette alınır. Dibe çöken yağ ve yoğurt tortuları tam bir macun katılığına ulaşınca ele alınarak bir patates büyüklüğünde iyice sıkıldıktan sonra temiz bir bez veya tahta üzerine dizilerek güneşte kurumaya terk edilir. Kış mevsiminde sert zeminli bir üsküre de sıcak su içerisinde bu kurutlar ezilir ve ayran olarak kullanılır. Ayrıca bu kuruttan çorba da yapılır. Özellikle ava meraklı aileler kuruttan bol bol yaparlar. Eskiden bir çok evde kurut ezme taşı vardı ve kurut bu taşlarda ezilirdi. Bunun ağaçtan yapılmış olanına tepir adı verilirdi.

  Kurutlu Çorba:

  Döğme haşlanır, soğuduktan sonra kurut ayranına karıştırılarak üzerine kızartılmış tereyağı, nane ve toz biber ilave edilerek servise hazır hale getirilir.

  Lobik Çorbası:

  Pamuk ve bostan tarlalarının civarına ekilen lobik, fasulye gibi olup küçük tanelidir. Bir tencerede önceden zifiri yapılır, üzerine su ilave edilip kaynatılır. Lobik ve döğme temizce yıkanır, tencereye bırakılır, 1-2 kaynar geldikten sonra çorba servise hazır hale gelir Yağlı ekmek fodula, zarafat, sırın, patila, gömme, taş ekmeği, peynirli ekmek ise ekmekle yapılan yemeklerin başında gelir.

  Yağlı ekmek fodula, zarafat, sırın, patila, gömme, taş ekmeği, peynirli ekmek ise ekmekle yapılan yemeklerin başında gelir.

  Sırın:

  Taze yufka ekmeği rulo haline getirilip 3 cm eninde parçalar haline getirilerek bir tepsiye dizilir. Tepsiye dizilen ekmeklerin kesik tarafı tepsiye dik gelecek şekilde ve sıkıca dizilmesine dikkat edilmelidir.

  Üzerine daha önce hazırlanmış bolca sarımsaklı yoğurt dökülür ve eritilmiş tereyağı eklenerek hazırlanır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  2008 yili itibariyla, su andaki Celebi Köyü muhtari: Mehmet Sabri Kilinc'dir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrica kotan olarak adlandirilan karsi mahalleyi birbirine baglayan muhtesem de bir kopruleri vardir.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çelebi Köyü Karakoçan Forum Tarih
Koyunun Bulunmadığı Yerde Keçiye Abdurrahman Çelebi Derler Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 25 Aralık 2011
Halildede Köyü Hakkında Bilgi Çelebi Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Çiftevi Köyü Hakkında Bilgi Çelebi Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Kepirli Köyü Hakkında Bilgi Çelebi Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Karayakup Köyü Hakkında Bilgi Çelebi Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş