Çekirge Kuşu (Lanius)

'Kuşlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çekirge Kuşu (Lanius) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çekirge Kuşu (Lanius)


  [​IMG]

  Bilimsel Sınıflandırma

  • Alem: Animalia (Hayvanlar)
   • Şube: Chordata (Kordalılar)
    • Sınıf: Aves (Kuşlar)
     • Takım: Passeriformes (Ötücü kuşlar)
      • Familya: Laniidae
       • Cins: Lanius
  Bu ötücü kuşların Avrupa, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika'ya dağılmış 70 kadar türü vardır. Türlerden çoğunun sırtı boz ya da kahverengi, alt bölümleri beyazdır; gözlerinin üstünde, kanatlarında ve kuyrukla­rında kara tüyler bulunur. Bazı Afrika türleri mavi, kırmızı, turuncu, yeşil ve sarının çeşitli tonlarında göz alıcı renklerle bezenmiştir. Bütün türlerin gagası kanca gibi hafifçe aşağı­ya kıvrıktır.
  Çekirgekuşu böcekler, örümcekler, küçük kuşlar, sıçanlar ve sürüngenlerle beslenir. Örümcekkuşu olarak da bilinen çekirgekuşunun ayakları çok küçük ve avını uzun süre tutamayacak kadar güçsüzdür. Bu yüzden, tıpkı kasapların çengele et asması gibi, avını gagasıyla tutup dikenlere ya da ince dallara asarak parçalar. Çekirgekuşuna bazen kasap kuşu denmesinin nedeni budur.
  Çekirgekuşlarının en yaygın türü olan kızıl sırtlı çekirgekuşu ya da bayağı çekirgekuşu (Lanius collurio) yazın Türkiye'nin bütün yörelerindeki ağaçlıklı alanlarda, özellikle yol kenarındaki teller üzerinde görülür. Yaklaşık 17 cm uzunluğundaki bu türün sırtı pas kızılı, alt bölümleri krem rengidir. Oldukça uzun olan kuyruğu kızıl ya da karadır. Erkeklerde, gözlerin yakınından başın arkasına kadar uza­nan kara bir şerit bulunur. Sakar çekirgekuşunun (Lanius nubicus) alnında ise atların alnındaki lekeye (sakara) benzeyen beyaz bir leke vardır. Yazın üremek için Türkiye'ye gelen bu kuş Karadeniz dışındaki kıyı bölgele­rinde bulunan ağaçlık ve çalılıklarda yuva­lanır.
  Çekirgekuşları çalı çırpı ve ince dallardan yaptıkları yuvalarının içini bitki kökleri, yo­sun ve likenlerle döşerler. Dişi kuş bu yuvaya, gri üstüne kahverengi benekli dört ile sekiz arasında yumurta bırakır.
  Çekirgekuşlarının oluşturduğu Laniidae fa­milyası serçe, ötleğen, bakal ve ardıçkuşlarını da kapsayan ötücü kuşlar (Passeriformes) takımındandır. Bununla birlikte türlerden yal­nızca birkaçının ötüşü güzeldir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çekirge Kuşu (Lanius) Forum Tarih
Çekirge İngilizce Tanıtımı - İngilizce İle Çekirge Tanıtımı İngilizce Dil Bilgisi 22 Mart 2012
Rüyada çekirge görmek Rüya Tabirleri 15 Mayıs 2011
Bir sıçrarsın çekirge iki sıçrarsın çekirge üçüncüde ele geçersin çekirge açıklaması Atasözleri & Deyimler 16 Şubat 2011
Eşek ve Çekirge Çocuk Masalı Çocuklara Masallar Fıkralar 28 Aralık 2010
Rüyada çekirge görmek ne anlama gelir Rüya Tabirleri 19 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş