Çekimler Mardin’e ilgiyi artırdı

'Mardin Tanıtımı' forumunda UquR tarafından 9 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Çekimler Mardin’e ilgiyi artırdı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çekimler Mardin’e ilgiyi artırdı

  Çekimler Mardin’e ilgiyi artırdı
  Binlerce yıldır farklı medeniyetleri barındıran Mardin, son yıllarda dizi ve filmlerin mekanı haline geldi.
  [​IMG][​IMG]Mardin merkez, Midyat ve Savur ilçelerinin son yıllarda film ve dizi yapımcılarının ilgisini çekmesi, kentin yerli ve yabancı turist sayısını da arttırdı.  MARDİN - Farklı din, dil ve ırklara mensup insanların hoşgörü içerisinde yaşadığı Mardin tarihi varlıkları sayesinde yönetmenlerin dikkatini çekmesinin ardından, dizi ve filmlere ev sahipliği yapıyor. Mardin’de son 3 yılda aralarında “Berivan”, “Ağa kızı”, “Aşka Sürgün” “Azap Yolu”, “Büyü”, “Deli Yürek” ve “Sıla”nın da bulunduğu çok sayıda dizi ve film çekilirken, bu dizi ve filmlerde gösterilen kentin tarihi mekanları izleyicileri adeta büyülüyor.


  Tarihi mekanların görüntüsünden etkilenen izleyiciler, mekanları yerinde görmek için Mardin’e gelirken, bu dizi ve filmler Mardin’in tanıtımına büyük katkı sağlıyor.

  Özel bir televizyon kanalında yayınlanan “Sıla” dizisinin çekildiği Midyat ilçesindeki Devlet Konuk Evi’ni görmek için Ramazan Bayramı tatilinde aralarında İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya’nın da bulunduğu kentlerden çok sayıda kişi Midyat’ı ziyaret etti.

  YABANCI İLGİSİ
  Bu arada, Avrupa Birliği (AB) Gençlik ve Eğitim Projesi kapsamında Letonya, Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti’nden 17 genç, Mardin’e geldi. Gençlerin kentte kaldıkları süre içerisinde, Mardin’in mimari ve kültürel yapısının anlatılacağı kısa metrajlı bir film hazırlayacağı bildirildi.

  Mardin Gençlik ve Kültür Evi Sorumlusu Hasan Yıldız, AB Eğitim ve Gençlik Projesi kapsamında üç ülkedeki 17 genci davet ettiklerini belirtti. Amaçlarının kültürlerarası kardeşlik ve Mardin’in uluslararası tanıtımını sağlamak olduğunu kaydeden Yıldız, “Mardin dünya mirası kentidir. Bir amacımız da ön yargıyı silmek ve Mardin’i onların bakış açısıyla tanıtabilmektir. Bu proje 8 gün sürecek” dedi.

  Mardin’de kısa metrajlı film çekimlerine başlayan yabancı gençler, ülkelerindeki insanlara tarihi Mardin’i tanıtmayı amaçladıklarını belirterek, “Hazırladığımız belgeseli ülkelerimize döndüğümüzde üniversitelerde insanlara tanıtacağız” dedi.

  ÖN YARGI KIRILDI
  Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Mardin’in dünyanın sayılı kentlerinden biri olduğunu söyledi.

  Terör olayları nedeniyle bölgeye karşı olan ön yargıların kırılmasında dizi ve filmlerin de büyük etkisinin olduğunu vurgulayan Kılıçlar, şöyle dedi:
  “Kentin tanıtımına dizi ve filmlerin büyük katkısı oldu. Dizi ve filmlerin çekilmesiyle Mardin’e olan turist ilgisi arttı. Kente olan ilgi her geçen gün biraz daha artıyor. Uzun vadede bu dizi ve filmlerin katkısı daha fazla olacak.”

  “Sıla” dizinde rol alan sanatçılardan Menderes Samancılar ise kentte çok sayıda tarihi varlığın bulunduğunu, dizilerde bu mekanlardan bazılarının yer aldığını söyledi.

  Dizinin yayınlanmasının ardından Mardin ve Midyat’ı görmeye gelen çok sayıda kişiyle karşılaştıklarını ifade eden Samancılar, “İstanbul’dan Ankara’dan ve İzmir’den gelen çok sayıda kişi dizideki mekanlarını görmeye geldi. Herkes Mardin başta olmak üzere bölgedeki tarihi mekanları görmeli” diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çekimler Mardin’e ilgiyi Forum Tarih
Almanca Fiil Çekimlerinin Listesi Almanca Tercümeler 23 Haziran 2012
Arapça Fiil Çekimleri Diğer Diller 30 Kasım 2011
Almanca Zaman Fiil Çekimleri - Almanca'da Zaman'da Fiil Çekimleri Almanca Tercümeler 4 Ocak 2011
Almanca Fiiller- Almanca Filler ve Çekimleri Almanca Tercümeler 4 Ocak 2011
Kurtlar Vadisi Filistin Filminin çekimleri bitti Sinema Dünyasından Haberler 2 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş