Çeber davasında işkenceye öfke

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çeber davasında işkenceye öfke konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülecek duruşmayı izlemek için adliye önüne gelen gruplar, sloganlar attı.

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu olarak davayı izlediklerini belirterek, işkencenin bir suç olduğunu dile getirdi.

  Soysal, ''Bu olaydaki sorumlular hesap vermeli. İşkenceden dolayı insanlar ölmemeli'' dedi.

  ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da işkenceye toleransın her boyutta ortaya çıktığını ileri sürerek, hukuk devletinin, insan hak ve özgürlüklerinin teminat altında olduğu bir yönetim olduğunu ifade etti. Uras, bu davanın çok önemli olduğunu, işkenceye münferit bir olay olarak bakılmaması gerektiğini belirterek, ''İnsan hak ve özgürlüklerinin teminat altında olduğu bir Türkiye istiyoruz'' diye konuştu.

  Engin Çeber'in babası Ali Tekin, bir gazetecenin, ''Bugün oğlunuzun ölümüne neden olanları göreceksiniz, ne hissediyorsunuz?'' sorusu üzerine, ''Nefret hissediyorum. Ne hissedebilirim ki'' yanıtını verdi.

  Tekin, ''Çeber'in bir mektubu ortaya çıktı, ne diyeceksiniz?'' sorusuna karşılık da, ''Mektup yeni çıktı. Benim de haberim yoktu. Mektupta kendisine işkence yapıldığını anlatıyor. Devlet, 'babayım' diyor. Böyle kucaklama olur mu? Oğlum hapishaneye sağlam girdi, ölü çıktı'' diye konuştu.

  Demokratik Toplum Partisi (DTP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Akın Birdal da işkencenin insanlık suçu olduğunu belirterek, işkencenin Çeber ile son bulmasını umduklarını söyledi. Birdal, bu olayda sorumlu olan herkesin yargılanması gerektiğini belirtti.

  Davanın müdahil avukatlarından Taylan Tanay, bugünkü duruşmaya ilk celsede gelmeyen 13 polisin katılmasını beklediklerini belirterek, duruşmada bu polislerin sorgu ve savunmalarının yapılmasının beklendiğini bildirdi.

  Tanay, ''Bugünkü duruşmada beklentimiz, polisler hakkında eziyet değil, işkence suçlamasıyla ek savunma alınmasıdır'' diye konuştu.

  Duruşmaya Çeber'in ablası Şerife Çeber de katıldı.

  Dava nedeniyle Bakırköy Adliyesi önünde polisin geniş güvenlik önlemi alındığı görüldü.


  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çeber davasında işkenceye Forum Tarih
Çeberli Köyü Kağızman Kars Kars Tanıtımı 20 Mart 2010
İzmir'de çete davasında 9 tutuklama Yurt İçi Haberler 4 Mayıs 2010
Poyrazköy davasından sanıkların ifade verme günü Yurt İçi Haberler 15 Nisan 2010
Sibel can ile sulhi aksüt’ün boşanma davasında yeni gelişme Magazin Haberleri 9 Mart 2010
AK Parti davasında Ferda Paksüt trafiği Yurt İçi Haberler 28 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş