Çeşmekolu Köyü Lüleburgaz Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çeşmekolu Köyü Lüleburgaz Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lüleburgaz Çeşmekolu Köyü Bilgileri -Çeşmekolu Köyü Hakkında - Çeşmekolu Köyü Tanıtımı - Çeşmekolu Köyü Resimleri  Çeşmekolu, Kırklareli Lüleburgaz ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: LÜLEBURGAZ

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:36 km

  İlçeye Uzaklığı:24 km

  Rakım:110 m

  Nüfus:

  2000:412
  1997:271

  Tarihi

  Köyde Hıdırellez şenliklerinde eski gelenekler devam ettirilmeye çalışılmaktadır. Bu şenliklerde büyükler saygı ön planda tutulmaktadır.

  Köyün ilk kurucuları ; 1313 ( 1897 ) yılında Bulgaristanın Ayvalı - Burgaz kazasının kızılağaç bucağı, Gaipler, Belevren ve Dikence köylerinden olup, Bulgar ordusunda askerlik yapmak istememesi sebebiyle yapılan baskı ve işgencelerden kaçan Türklerden oluşmaktadır.

  İlk kuruluşunda, etrafını çeviren gür koruluk sebebiyle ismi “ÇEŞMEKORU”, daha sonra ise “ÇEŞMEKOLU” olarak değiştirilmiştir. 1313 yılında Pınarhisar, daha sonra 1315 yılında Lüleburgaz’ a bağlanmıştır. Üsküpdere deresi köyden geçmekte olup, yazın kurumakta, kışın ise akmaktadır. Köy, bağlı olduğu Lülebugaz ilçesine 18 km uzaklıktadır. Nüfusu 415 kişi olup, başlıca geçim kaynağı çiftçilik ve hayvancılıktır.

  Çiftçilik’ te ; Buğday, ayçiçeği, bal kabağı ve pancar ekilir. Köyümüz aynı zamanda Trakya bölgesinde “KARPUZ” meyvesi ile ünlüdür.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 36 km, Lüleburgaz ilçesine 18 km uzaklıktadır. Marmara Bölgesinin Yıldız Dağları ve Ergene Ovası bölümleri üzerinde yer alan Çeşmekolu Köyü, kuzeyinde Bulgaristan, kuzeydoğusunda Karadeniz, güneydoğusunda İstanbul, güneyinde Tekirdağ ve batısında Edirne ile çevrilmiştir.

  İklim

  Çeşmekolu Köyü, denizden 203 metre yükseklikte, kuzey ve doğusu dağlık ve ormanlık diğer bölümü genelde düzlük arazidir. Bölgede genellikle kara iklimi hakimdir. Kışları sert ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçer. Bitki örtüsü olarak ormanlık ve step özelliği göstermektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Çeşmekolu köyü ormanları bol köylerden biridir. Yaban hayatı çok zengin olan Çeşmekolu, önemli av merkezlerindendir. Yıldız dağlarının yoğun ormanlarla kaplı yükseltileri büyük av hayvanlarının, ovalar ise kanatlı av hayvanlarının yaşama alanlarıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :AHMET DÖNMEZ

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çeşmekolu Köyü Lüleburgaz Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş