Çeşmeören Köyü Merkez Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çeşmeören Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Çeşmeören Köyü - Çeşmeören Köyü Resimleri - Çeşmeören Köyü Hakkında - Çeşmeören Köyü Tanıtım  Çeşmeören, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.  İlçe: MERKEZ - İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: MAHMUT YILDIRIM


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:  Telefon: 0(364)2549444
  Cep Telefonu: 0(542)4733358


  Demografik Bilgiler:  Nüfusu: 2000 - 306

  1997 - 280
  İle Uzaklığı: 19 km

  İlçeye Uzaklığı: 19 km

  Tarihi  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün eski ismi Harzadın'dır. Mezarlık incelendiğinde, köyün en az 200- 300 yıllık geçmişinin olduğu görülecektir.

  Kültür  Köy düğünlerinin vazgeçilmez yemeği keşkektir. Gençler birbirlerine ne zaman evleneceksin diye sormazlar. "Ne zaman keşkeğini yiyeceğiz" diye sorarlar. Yolda karşıdan karşıya geçmek isteyen kadınlar, yoldan geçen bir erkek varsa saygı ifadesi olarak erkeğin geçmesini beklerler "erin yolu kesilmez mantığıyla" Yine düğünlerin vazgeçilmez figürlerinden biri de Çorum halayıdır. Perşembe günü dikilen bayrakla başlayan düğün, Pazartesi günü duvak ile "gelinin çeyizinin sergilenmesi" sona erer. Yine gelin alma öncesi "güya donatma" yapılır. Damada köyün erkekleri huzurunda damatlık elbiseleri giydirilir. Erkekler kış döneminde köy odalarında bir araya gelirler. Sohbet ederler. "Ekmek etme" kadınlar için toplanma alanlarıdır. Bir araya gelen 6-7 kadın hem ekmek yaparlar, hem de köydeki havadisler hakkında birbirlerini bilgilendirirler !!

  Coğrafya  Çorum merkezine 15 km uzaklıktadır. Ahilyas, Büğdüz ve Abdalata köyleri arasındadır. Engebeli arazisi yoktur. Köyün oldukça geniş alanlara yayılan meraları vardır. Köyün topraklarının büyük bölümünde kum vardır. Bu kumlar inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Kumların çıkarıldığı çukurlarda biriken sularla tarlalar sulanmaktadır

  İklim  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 306
  1997 280


  Ekonomi  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Arpa, buğday, şeker pancarı, soğan, domates, en çok üretilen ürünlerdir. Arazilerin yarısında sulu tarım yapılabilmektedir. Köyün büyükbaş hayvanlarını otlatmak için ortak çoban tutulmuştur. Civardaki fabrikalarda çalışıp köyde ikamet edenler vardır.

  Muhtarlık  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar

  2009 Şevki Torun
  2004 Mahmut Yıldırım
  1999 Mahmut Yıldırım
  1994 Arslan Öztürk
  1989 Abdullah Torun
  1984 İsmail Kaplan

  Altyapı bilgileri  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye yatılı bölge ilköğretim okulu yapıldı. Mahmut Yıldırım'ın muhtarlığı döneminde köye kanalizasyon ve köy konağı kazandırıldı. Bulunan su kaynakları ortak kullanım için su deposuna bağlandı. Meralarda hayvanların su ihtiyacını karşılamak için çeşmeler yaptırıldı. Köyün camisinde iyileştirme çalışmaları yapıldı. Yeni şadırvan yapıldı. Mavi akım doğalgaz hattının ana boruları köyün arazisinden geçmektedir. Hattın geçtiği topraklar kamulaştırılmıştır.

  Köyünüze Ait bilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çeşmeören Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş