Çeşitli Ülkelerin Teleferikleri - Yürek Hoplatan Teleferikler

'Yabancı Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çeşitli Ülkelerin Teleferikleri - Yürek Hoplatan Teleferikler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çeşitli Ülkelerin Teleferikleri - Yürek Hoplatan Teleferikler-Ülkelerin Teleferikleri Hakkında Bİlgi


  Yürek Hoplatan Teleferikler

  Günümüzdeki teleferikler insanları taşıma amacıyla kullanılıyor olsa da 1644’te yapılan ilk teleferik belirli bir yükseklikten toprak ya da araç gereç taşımak için kullanılıyordu. Daha sonra 19’uncu yüzyılda üretilen teleferikler madende kömür taşımacılığı için kullanılmaya başlandı. 1920’ler itibariyle de insan taşımacılığında kullanılan teleferikler üretilmeye başlandı. Şimdi sizler Sizin için seçtiğimiz 11 ilginç teleferiğe gelin bir göz atın. Gözlerinize inanamayacaksınız...

  [​IMG]


  Heaven’s Gate Dağı teleferiği

  Burada gördüğünüz teleferik Çin’in Zhangjiajie şehrinin 8 kilometre güneyinde bulunan Tianmen Chan dağında bulunuyor. Ancak bu geziyi yapmak biraz külfetli. Neden mi? Çünkü sizi önce yukarıya ulaşmanız için 999 basamak bekliyor!

  [​IMG]


  Masada teleferiği

  Burada gördüğünüz teleferik ise 7455 metre uzunluğu ve 1279 metre yüksekliği ile dünyanın en uzun teleferiği. Görüldüğü üzere ne başı ne de sonu varmış gibi duruyor ki; bu onun ilgi çekici yanı. İsrail’de bulunan Masada teleferiğinin özelliği
  dağın tepesinde ziyaretçilerini ağırlayan tarihi bir kale bulunuyor olması.

  [​IMG]


  Haifa’s Stella Maris teleferiği

  İsrail’de insanları Akdeniz kıyısından Carmel Dağı’nın tepesine neyin çektiği hala kafalarda bir soru işareti. Sizce bu teleferiğin korkunç yanı aşağıda bulunan otoyol mu yoksa denize düşme tehlikesi midir? Kimbilir belki ikisi de!


  [​IMG]  l'Aiguille du Midi teleferiği

  Fransız Alplerinin Mont Blanc Masif adıyla bilinen dağında 1955’ten beri bulunan bu teleferik[​IMG] 1035 metre ile 3842 metre arası uzunlukla teleferik keyfini en çok sevenlerin bile kalbini fethedecek derecede heyecan barındırıyor. Bu 20 dakikalık gezinin ücreti 41 euro. Peki dağın tepesinde neler var? Vallee Blanche kayak merkezinin başlama noktası bir hediyelik eşya dükkanı bir Cafe ve bir de manzara platformu bulunuyor.

  [​IMG]


  [​IMG]


  Hong Kong Skyrail teleferiği

  Bu teleferik yüksekliği ve suyun üzerinde oluşuyla kalbi olanlar için uygun değil. Şu görüntüye bir bakın. Kocaman bir kolyenin üzerinde minik minik taşlar varmış gibi durmuyor mu? Emin olun teleferiğin bozulmasını ve dakikalarca orada asılı kalmayı hiç istemezsiniz! Eğer bunlar yeteri kadar ürkütücü gelmiyorsa bir de şu fotoğrafa bakın camlı tabanı olan bir teleferikle gezmek...

  [​IMG]

  [​IMG]  Cape Town’ın Masa Dağı’nı bir teleferikle inceleyebilirsiniz. Tabii mideniz kaldırırsa...


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sugarloaf Dağ teleferiği

  Midesi kaldırmayan yolcular kesinlikle dağın tepesine bakmamalıdır. Rio de Janeiro’nun Sugarloaf dağında bulunan bu teleferiğe ulaşmak için 2 ayrı teleferiğe binilmesi gerekiyor. Bunların biri 20 metredeki Moro de Açúca’ya diğeri ise limandan 396 metre yükseklikteki Pão de Açúcar’a ulaşıyor. Fotoğraf tanıdık geldiyse şunu ekleyelim. James Bond’un Moonraker filminde bu teleferikte çekilmiş sahneleri bulunuyor. Diğer fotoğrafta ise 75 yolcu kapasiteli kabini olan teleferiği görüyorsunuz.


  [​IMG]

  Sarı Dağ (Yellow Mountain) teleferiği

  Çin’de ki Huang Chan dağında bulunan bu teleferiğin ürkütücü olması hem yüksekliğine hem de dağa yakın oluşuyla ilişkilendirilebilir. Rüzgarın biraz hızlı esmesiyle dağın sert yüzeyine çarptığını bir düşünsenize?


  [​IMG]


  The Klein Matterhorn teleferiği

  İsviçre Zermatt’da bulunan 3320 metredeki terminali ve zirveden sadece 563 metre yüksekte olmasıyla Avrupanın en yüksek teleferiğidir. Theodul buzulundan bir görünüş ve teleferiğin son kısmı.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Malezya’daki ada teleferiği

  Malezya Langkawi’de bulunan teleferiğin manzara konusunda ödül alacağı kesin ama bir de siz göz atın. Bu da üstten çekilmiş bir görüntü.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bu arada sisten bahsetmişken sizleri şu soruyla baş başa bırakıyoruz. Varacağı noktanın belli olduğu bir teleferikte mi yoksa bilinmeyene doğru süzülen bir teleferikte mi olmak isterdiniz?

  [​IMG]


  [​IMG]


  The Genting Skyway teleferiği

  Malezya Genting’deki bu teleferik Kuala Lumpur’a bir saat uzaklıkta. Güneydoğu Asya’nın en uzun ve dünyanın en hızlısı olan bu teleferikle 1760 metredeki Genting Tepeleri’nin zirvesine yaptığınız yolculuğun kaşla göz arasında bittiğinin farkına varamayacaksınız.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çeşitli Ülkelerin Teleferikleri Forum Tarih
Dünya'nın Çeşitli Ülkelerinde Evlilik Gelenekleri Ülke Kültürleri 18 Mart 2012
Dünyanın Çeşitli Ülkelerinden Camii Resimleri Dini Resimler 1 Şubat 2009
8. sınıf inkılap çalışma kitabı çeşitli yönleriyle Mustafa Kemal cevapları nelerdir? Konu Dışı Başlıklar Çarşamba 21:23
Biyoçeşitliliği olumsuz etkileyen faktörler nelerdir kısaca Doğa ve Bitkiler 26 Eylül 2016
Çeşitli algoritma örnekleri ve akış diyagramları Elektronik Genel Bilgi 5 Nisan 2015

Bu Sayfayı Paylaş