Çaypınar Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çaypınar Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Zara Çaypınar Köyü - Çaypınar Köyü Hakkında Bilgiler - Çaypınar Köyü Resimleri  Çaypınar, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün kurucusu olan Kürt kökenli Karaibo köye adını vermiştir. Koçgiri Kürt aşiretine sonradan katıldığı söylenir. Bölgede güçlü mamağanın kızını alarak şu anda bulunan köye yerleşir. Cimilti köyünde yaşayanların, şu anki Karaibo köyüne eski köy diye bahsetmeleri de Karaibonun burada yaşayan ve karaiboyu istemeyen bazı komşularının zorla tepenin öbür yamacına göndermesi sebebiyledir. Öldüğünde Kuzey Irak bölgesinden gelen akrabaları yanlarında kavak ağacı getirmiştir. Koçgiri isyanı zamanında Saroların lideri olduğu söylenen "Esat ağa" (Saro : koçgirinin 9 çocuğundan birisidir.) Bu ağalık soydan değil Esat ağa'nın güçlülüğünden olduğu düşünülmektedir. Esat ağa ve oğlu Rıfat koçgiri isyanına karışmıştır. Bu isyan'da bazı çerkes sünni köylerine giderek "siz ermenileri kıydınız, biz de sizi kıyacağız deyip baskınlar yapmıştır. Rıfat Nurettin Paşa veya Topal Osman ve adamlarınca Bey dağları civarında öldürülmüştür. Esat ağa yargılandıktan sonra serbest kalmıştır. Köyden isyana başkaca bir katılım olmamıştır. Köyün ağalarının o dönemde feodal ve "osmanlı yanlısı" olması daha sonra Adalet partisi ve toprak reformu karşıtı bir çizgi izlemelerine yol açmıştır. Köy 1960'lı yıllarda "çaypınar" adını almıştır. Karaibonun kürt mü türkmen mi olduğu tartışmaları köyde çok sayıda "türkmen" ve "hatun" isminin olması ağırlıklı ortaçağ türk isimlerinin verilmesi bunun 1900 yıllarda da aynı seyir seyretmiş olması sebeiyle "Türk" olma olasılıklarını arttırmıştır. Köyün ileri gelenlerinin de "Horasan"dan geldik cümlesini sık sık tekrarlamaları birer asimilasyon politikası mı sonucu olduğu yoksa eski bilgileri günümüze mi aktarma olduğu tartışmasını da bir kenara koyarsak; köyde konuşulan kürtçenin ciddi şekilde türkçe kırması görünmesi ve diğer lehçelerce anlaşılmaması, köyün asıl sahiplerinin kuzey ırak türkmeni oldukları tezini güçlendirmektedir.

  Kültür

  Köyde türkmen oba kültürü hakımdır.. Ailede kadının yeri geniş yer tutar.Gelenek ve göreneklerine baglı çadırotag yaşamı degerlerini korumuştur.Medeniyetın getirdiklerini deger yargısını koruyarak benimsemişlerdir.Yemek çeşitleri yaygın olanlar babuko, zerfet,sac ekmegi,pahaç,içli köfte,hınger vs.

  Coğrafya

  Sivas iline 85 km, Zara ilçesine 15 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 99
  1997 77

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Şükrü Akkuş
  1999 - ALİ HAYDAR DURSUN
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çaypınar Köyü Hakkında Forum Tarih
Çaypınar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Çaypınar Köyü Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010
Çaypınar Köyü Salihli Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş