Çayoba Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çayoba Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sulakyurt Çayoba Köyü - Çayoba Köyü Hakkında - Çayoba Köyü Tanıtımı - Çayoba Köyü Resimleri
  Tarihi

  Tarihçesi hakkında kesin bir bilgiye sahip olunamamıştır. Orta Asya'dan göç edip gelen Oğuz Türkmen boylarından ve 900-1000 yıllık bir geçmişi olduğu söylenmektedir. Cumhuriyet öncesi adınınŞemsettin Köyü olduğu bilinmektedir. Baykuş ve Karabayır tepelerinin arasında kuru bir çay kenarında çukura kurulmuştur. Yerleştikleri bu yerleşim merkezine cumhuriyet sonrası Çayoba adını koymuşlardır.

  1928-1943 arası 8 haneli Torunoba köylüleri eşkiya baskınları sebebiyle Çayoba'ya taşınmışlardır Kesin olarak bilinmemekle birlikte köyü kuranların atalarının orta Asya'daki geldikleri yerleşim yerlerinin Oba ismini taşıdığı söylenmektedir. Şimdiki yerleşim, çay kenarı olduğu için, ikisi birleşip Çayoba yani köyümüzün şimdiki ismi olmuştur.

  Bölgeye ilk Abidin-Veli-Yusuf ve İsmail adında 4 kardeşin geldiği, Sulakyurtlu Cellatoğullarından arazi aldıkları, Abidin , Veli ve Yusuf'un Akkuyu Köyüne; İsmail'in ise Çayoba Köyüne yerleştiği söylenir.

  Kültür

  Çayoba, Alevi-Bektaşi yaşam tarzının izlerini görebileceğiniz bir Anadolu köyüdür. 20-25 sene önce Cemler düzenlenerek, insanlar ibadetlerini yaparak Allah'a olan sevgilerini dile getirirlerdi. Çayoba köyünün insanları çok sıcak ve misafirperverdir. Onların bu özelliği civar köyler tarafındanda dile getirilmektedir. Köyde saygı ve ahlak temelli bir kültürün izlerini kolayca görebilirsiniz.

  Çayoba mutfağı, Anadolu yemeklerinin sergilediği bir mutfaktır. Anadolu yemeklerinde tarım ürünleri, sebzecilik ve ürünleriyle ilgili yemekler başı çeker. Köyümüzde de aynı özelliği görüyoruz. Köyümüzde yufka ekmeği yanında; bazlama , gözleme, kömbe gibi ekmek türleride yaygındır. Yemek içinde mevsimine göre patates, kabak, fasulye, patlıcan, nohut, lahana, yaprak dolma gibi yemek yenir, haşlama, kızartmaları yapılır. Et yöremizdede kullanılan bir besin maddesidir. Yemeklere katkı olarak kullanıldığı gibi, kendi başına de yapılır. Külleme, haşlama ve kavurması yöremizde yaygın et yemeklerindendir. Yazımız için yaptığımız araştırmada değişik tatlı çeşitlerinin olduğunu gördük: Helva, pekmez, baklava gibi tatlıları saymak mümkün.

  Yöremizde halk müziğine büyük ilgi vardır. Bilhassa düğünlerde, eğlencelerde bu duygunun daha ön plana çıktığını görürüz. Köydeki düğünlerde genelde Davul-Zurna ile eğlenilir.Şehirdeki düğünlerde ise mutlaka saz ekipleri çalar ve söyler.Halay, Uzun Hava, Bozlak,misket ve Aşıklama yaygın olarak mahalli sanatçılar tarafından çalınıp söylenir.

  Coğrafya

  Kırıkkale iline 69 km, Sulakyurt ilçesine 17 km uzaklıktadır. Çayoba Köyü ilimiz Kırıkkalenin 67 Km Kuzey doğusunda , Güneyinde Sulakyurt ilçesi (17 Km),Güney doğusunda Akkuyu köyü (7 Km),Doğusunda Sarımbey köyü (13 Km ) ,Kuzey doğusunda Hamzalı Beldesi (6 Km ),Güney batısında Koru köyü (5 Km )ile sınırlıdır. ve ayrıca kuzeyinde, Baykuş ve Kara bayır tepelerinin arasında çay kenarına kurulmuştur. Kızılırmak nehri köyümüzün 1,5 Km batısından ve 15 Km köy topraklarından geçmektedir.Köyümüz Ankaraya 120 Km. mesafede olup,özel araç ile yaklaşık 1,5 saattir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Karasal ikmin karakteristik özelliği kendini fazlası ile hissettirir. Yazları 40 dereceye ulaşan sıcaklıklar kışları yoğun kar yağışı ile beraber eksi dereceleri gösterir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 40
  2000 149
  1997 100

  Köy nüfusu kente göç nedeniyle eski yıllara oranla çok düşmüştür. Şu anda köyümüzde ortalama olarak 20-25 kişi yaşamaktadır.Yaz aylarında köy nüfusu öğrencilerin, köyde bağ bahçe işleriyle uğraşan yazlıkçıların ve tatilini köyde alesiyle geçirmek isteyen çalışanların da katkısıyla yaklaşık 100- 150 kişi olmaktadır.Bugün, köyümüz dışında ikamet edenlerle beraber toplam nufusumuz 1000 kişi civarındadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünleri olarak buğday, arpa, kavun-karpuz, ayçiçeği göze çarpan ürünlerdendir. Özellikle köyümüzün üzüm bağları çok ünlüdür. Hemen hemen her evin bir üzüm bağı mevcuttur. Üzüm bağlarından sağlanan üzüm ile pekmez ve şarap yapılmaktadır. Hayvancılık faaliyeti olarak büyükbaş hayvancılık insanımızın geçim kaynağıdır. Yine her evin kendine yeteek kadar tavuğu bulunmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde Cem Evi yapılması faaliyetleri hızla devam etmektedir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çayoba Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş