Çaylı Köyü Tefenni Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çaylı Köyü Tefenni Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tefenni Çaylı Köyü - Çaylı Köyü Hakkında - Çaylı Köyü Tanıtımı - Çaylı Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Selahattin TEKELİ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  (0248) 493 21 24

  Cep Telefonu:
  (0536) 776 49 39

  Tarihi

  Zamanında köyün altindan büyük ve genis bir çay geçtigi için adi çayli kalmis ve kayitlara böyle geçmis.Kisin yagmurlu zamanlarinda yine o çay yatagindan çok miktarda kisa sürede olsa su geçmektedir.Çaylinin tarihi çok eskiye dayanmaktadir fakat hakk1nda söylentiden baska kayitlara geçmis kesin bir bilgi yoktur.

  Kültür

  örf ve adetleriyle ünlü sıcak ilişkileriyle içtenlikleriyle ünlü küçük ama değerli insanlardan oluşur.farklı yemekleri derseniz;keşkek en başta gelir.hane sayısı artmaktadır köyden cıkıp şehire gidenler şimdi de şehirden köylerine kacmak için ev yaptırmışlardır.yöresel sanatçıları(Osman ERYILMAZ,Ramazan ERYILMAZ,Şeref ERYILMAZ,,Hüseyin SERTTAŞ,;çaylılı zeki ÜNAL,palaz ekibi bekir, ahmet.mehmet .şeref gara amat .hasan.ve popiler sanatçı ilede yörede ün kazanmıştır.

  Coğrafya

  Burdur iline 84 km, Tefenni ilçesine 13 km uzaklıktadır.özellikle yaz aylarında ulasımı rahattır yemyeşil oluverir heryer buz gibi bayramlarçayının suyuyla serinler çalışan yürekler.ulaşımı zor biryer değildir.

  Tefenni İlçesi’nin 13 km. kadar güneydoğusunda yer alan Çaylı Köyü araştırılmış, burada, Çaylı Köyü’nün 8 km. kadar güneydoğusundaki, Yellik Yaylası’nda, bir Roma Çağı yerleşmesinin yanı sıra, çok geniş bir alana yayılmış olan bir Nekropol bulunmuştur (Res. 2). İncelemelerimizde, Roma Çağı’na ait olduğunu gördüğümüz lahitlerin önemli bir kısmı tahrip edilmiş durumdadır.ama kalıntı olarak yer altında oda kalıntıları, yellik dağındaki kale, karşısında, bir kilometre kadar yakınında koz bahar şehri adınıla tanılan, yerde bulunmakdadır. ama ,daş oluk adınnıla hatırlanan eski döneme ait roma döneminden alıntı taştan oluklu suyu yaz kış soguk olub akmaya devam ediyor yanındaki yerleşim çok büyük olup tarih kaçakçılarına aman verdirilmiyor köy dutumlu olmasının sebebi, tarihlerine sahip çıkıyor bunun için çaylı köyü halkına teşekkürlerimizi, bir borç biliyoruz. arştırmamıza göre çaylı antik romaya ait en büyük biryerdir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.kışları soğuk ve yağışlı hatta kar yağışlı gecer yazları ise gündüz sıcak gece ise buz gb mükemmel gecer.en güzel mevsimi yazdır.tertemiz miss gb hava hersey dogal hormonsuz yiyecekler ve harika bir yeşillik.herkes gelir yaz aylarında köy renklenir.yaz aylarınızda yolunuz düşerse mutlaka bayramlar çayının suyundan içmeden gecmeyin!

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 271
  1997 - 270

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.2008 Yılında Çaylı köyü sulama kooparatifi kurulmuştur.Köyde iki adet sondaj ile (2009 yılı) sulama suyu ve içme suyu karşılşanmak üzere faliyete geçecektir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çaylı Köyü Tefenni Forum Tarih
Çaylıca Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çaylıca Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Çaylı Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Çaylı Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Çaylıca Köyü Hakkında Bilgi Tortum Eskişehir Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş