Çaylı Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çaylı Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Zara Çaylı Köyü - Çaylı Köyü Hakkında Bilgiler - Çaylı Köyü Resimleri  Çaylı, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyün adı, ilk kurulduğu dönemde bölgenin çok sulak olması nedeni ile köyde kömüş yetiştirilmesinin bol olmasından dolayı ismi böyle kalmıştır... Köyün eski adı Türk Kömüşlük' tür. Köyün adı daha sonraki yıllarda Çaylı Köyü olarak değiştirilmiştir. Köy, Selanik - Urfa (Erzurum üzerinden) & Badıllı - Trabzon - ve Bozok'dan gelen aileler tarafından kurulmuştur. İlk gelenler Müezzinoğullarıdır. Köyün geçmişi tahmini 300 yıllıktır. Köy ilk kurulduğunda çam ağaçları ile kaplı ormanın içerisinde bulunmakta iken, bugün pek ağaca rastlanmayan kıraç bir görüntü arz etmektedir. Bölgenin en kalabalık köylerinden idi. 100 hane üzerinde nüfüs vardı. Ancak yaşanan göç nedeni ile bügün ancak 7-8 hane sürekli yaşamaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Tipik türkmen adetleri mevcuttur. Sunni kökenlidir. Ağır kış şartlarının yüzyıllarca hakim olması, kışın çevre ile ulaşım ve iletişiminin tamamen kopması nedeni ile tarım kökenli yemek kültürü hakimdir. Kışa girerken bir kış boyu yetecek kavurma yapılır. Yazdan yapılan peynir küp kaplar ile toprak altına gömülür. Küp ile toplak altına gömüldüğü için adı küp peyniri kalmıştır. Eskiden yaz gelince hayvanlarda alınıp yaylalara çıkılırdı. Hıngel, madımak, pancar aşı, cikko, boşnak böreği, zarafat, kömbe, erişte, kuşkuş, kadayıf, kavutlu çorba, pestükan, vs. yemek çeşitleri mevcut olup bunlar bizzat kışa girmeden hazırlanmaktadır. Eskiden halı ve kilim dokumacılığı her evde yapılmakta iken bugün bu kültür tamamen kalkmıştır.

  Coğrafya

  Sivas iline 115 km, Zara ilçesine 45 km uzaklıktadır. Dağlık bir alanda geniş bir düzlük üzerinde kuruludur.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 80
  1997 92

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.önümüzdeki günlerde muhtarlık seçimleri olacakdır...

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2oo9 - Metin İNCE
  2004 - Metin İnce
  1999 -
  1994 - ALİ İNCE
  1989 - TURSUN YÜKSEL
  1984 - MEHMET ALGÜL

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır Kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Temmuz 2017

 2. aliyar58

  aliyar58 Yeni Üye

  köyüm hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isterim bilgilendirirseniz sevinirim ayrıca son resim bizim köye ayit degil dir dir bilgiler se çok değerli dir emeği geçen herkese teşekkür ederim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çaylı Köyü Hakkında Forum Tarih
Çaylıca Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çaylıca Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Çaylı Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Çaylıca Köyü Hakkında Bilgi Tortum Eskişehir Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Dereçaylı Köyü Hakkında Bilgi Pazar Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş