Çaykenarı Köyü Fethiye Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çaykenarı Köyü Fethiye Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fethiye Çaykenarı Köyü - Çaykenarı Köyü Hakkında - Çaykenarı Köyü Tanıtımı - Çaykenarı Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: MEHMET USLAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0(252) 667 33 93

  Cep Telefonu: 0542 281 95 38

  Çaykenarı, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyümüzün üç mahallesi vardır.Bunlar; - Akkapı Mahallesi -Güzeller Mahallesi -Karaömerler Mahallesi'dir.

  Tarihi

  Köyümüz adını kenarında bulunduğu Eşen Çayı'ndan almıştır. Köyümüzün doğusunda Eşen Çayı, batısında Minare ve Kabaağaç Köyü, güneyinde Demirler ve Arifler Köyü, kuzeyinde Alaçat Köyü bulunmaktadır.Eşen Çayı'nın birdiğer özelliği Muğla ve Antalya ilsınırını çizmesidir. Köy nüfusunun çoğunluğunun soyu YÖRÜKTÜR. Daha çok incelenirse aslında soyumuzun nereden geldiği öğrenilebilinir. Köyde dağınık yerleşim mevcuttur. Soyumuz yörük dedik; yörükler genelde hayvancılıkla geçinirler ama son yıllarda teknolojininde gelişmesiyle tarıma dönülmüş ve hemenhemen 100 yıldır yerleşik bir düzende hayata devam edilmektedir. Yaklaşık 2000 senesine kadar pamuk ve tütün üretimi yapılırken son yıllarda seracılığa dönülmüştür. Son 50 yıl içerisinde köyümüzden başka şehirlere çalışmaya ve öğrenim görmeye çıkış çok olduğu için köy nüfusunda biz azalma vardır.Bu çıkışlar öyleki Siirt'ten tutun Istanbul, İzmir, Diyarbakır, Ankara, Muğla ve hatta yurtdışına kadar olmuştur. Bu vatandaşlarımız arasında büyük bir bölümü başarılı olmuş ve şuan iyi makamlardadır. Nitekim hemşiresinden tutunda avukatına kadar işadamından tutunda milletvekiline ve turizmcisine kadar birçok saygıyla andığımız büyüklerimiz mevcuttur. Dışarıya göç verilmeseydi şimdiye dek köyümüz enazından ilçe bile olamasa, güzel Fethiyemizin bir kazası olabilir ve daha çok kalkınabilirdi.

  Kültür

  Gelenek ve göreneklerimiz pek bir farklılık göstermez ama o düğünlerimizin havası başka yerde yoktur. Birlik ve beraberlikle oynanan oyunlarımız, gelin almalarımız, sünnet şölenlerimiz anlatmakla bitmez. Ben derimki gelin köyümüze hepberaber bu güzel duyguları tadalım. Ha bu arada yemeklerimizi unutmayalım. Böyle güzel olayların mükafatıda elbet güzel ve bize yaraşır olmalıdır. Bir yiyin gerisini ararsınız o güzelim yahnilerin, pilavların, keşkeklerin. tabi üstünede yufka tatlımız ve zerdemiz. Valla ne diyim aslında daha derinlere inmeyi çok isterdim ama bilgi dağarcığımız bunlarla sınırlı yakında değiştirmeye gelicem tekrar.

  Coğrafya

  Muğla iline 174 km, Fethiye ilçesine 44 km uzaklıktadır. Sahilden Antalya yolu üzerindedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yani yazları sıcak kışları yağışlı bir yapıdadır.

  Nüfus : 2000 - 1306

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle seracılık yaygındır.Son zamanlarda köyün gençleri çalışmak için büyük şehirleri tercih etmektedir.Fakat yadsınamaz birşey var ki o da gençlerin okumaya yönelmesidir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Köyde sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çaykenarı Köyü Fethiye Forum Tarih
Çaykenarı Köyü Korkuteli Antalya Antalya Tanıtımı 2 Nisan 2010
Çaykenarı İlköğretim Okulu Fethiye Muğla Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 1 Aralık 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş