Çayköy Köyü Bayat Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çayköy Köyü Bayat Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayat Çayköy Köyü - Çayköy Köyü Resimleri - Çayköy Köyü Hakkında - Çayköy Köyü Tanıtım  Çayköy, Çorum ilinin Bayat ilçesine bağlı bir köydür.  İlçe: BAYAT - İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: AHMET ZEREN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:  Telefon: 0 (364) 396 20 62

  Cep Telefonu: 0 (537) 677 62 68


  Demografik Bilgiler:  Nüfusu: 2000 - 445

  1997 - 470

  İle Uzaklığı: 71 km

  İlçeye Uzaklığı: 18 km

  Rakım: 735 m

  Çayköy, 150 haneden oluşmaktadir. 2000 Yılı sayımına göre nüfusu 445' tir. İlçeye olan uzaklığı 18 km., İle uzaklığı 71 km. dir. Aşağı Köy ve Yukarı Köy adında iki parçadan oluşur. Aşağı Köy denilen yerleşim yerinin düz ovada kalan kısmı eski yerleşimdir. Yamaçlarda bulunan kısmı ise 1969 yılında sel felaketi sebebiyle bahçeler dediğimiz kısımdan yamaca taşınmıştır. Aşağı Köy'de yüzyılın en eski camisi bulunmaktadır. Köy büyüklerinin verdiği bilgilere göre, bir Arap hocanın Kızılırmak kenarında bulunan Suyılan veya Saray köylerinden gelerek buraya yerleştiği söylenir. Bu hocanın üç kardeş olduğu da söylenir. Bunların mezarları halen köyün girisinde eski cami bahçesinde mevcuttur.

  Eski cami köyün girişindedir. 1800'e tarihlenmektedir. Halen ayakta durmakta ama harap bir şekildedir. Minaresi yıkılmış, kullanılmamaktadır. Aşağı Köy'e yeni cami yapılmıştır. İki adet çeşme bulunmaktadır. Çeşmeler doğal kaynak suyudur. Hasan gölü mevkii denilen yerden gelmektedir. Su şebekesi ve kanalizasyon mevcuttur. Aşaği Köy'de bir İlkokul, Hamam, Saglik Ocagı, dügün salonu ve boğa besleme yeri bulunmaktadir. Köyün eski yerlesimi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadir. Yukarı Köy ise hasan gölünün eteğine yerleşmiştir. 1964 yılındaki sel felaketinde tamamı Aşağı Köy'den parçalanarak 1969'da yeni yerleşim yerine yerleşmiştir. Evler devlet tarafından yapılmıştır. Taş evlerden ibarettir. Bir camisi, çesmesi bulunmaktadır. Köy halkı tarımcılıkla uğraşmaktadır.

  Tarihi  Köyün adının köyün ortasından akan çaydan aldığı tahminimizdir ancak bugünki küçükgöl mevkisindeki duvar kalıntıları ve mezarlıklardanda anlaşılacağı gibi ilk yerleşimin bu mevkide olduğu bağ bahçe ve tarlalara uzak olması ve rivayete göre eşekarısı istilası nedeniyle bu günki bahçelerin ve bağların bulunduğu çayın kenarına yerleştikleri söylenir.


  Kültür  Meşhur yemekleri tarhana çorbası,keşkek,iskilip dolması,madımak,,ve düğün çorbası'dır. Gelenek ve Görenekler: Evlenecek genç kalmadığı için kız isteme geleneğide kalmamıştır.


  Coğrafya  Çorum iline 71 km, Bayat ilçesine 18 km uzaklıktadır.


  İklim  Köyün iklimi,İçanadolu ve karasal iklim etkisinde olduğu söylensede, köy konum itibari ile tam bir geçiş bölgesindedir. Kuzeyi meşelik, yaklaşık 10 km sonra ise yükselerek ilerleyen bir dağ silsilesi ve çam ve diğer bitki örtüsü ile bezenmiştir. Bu nedenle hem karasal iklim hem de yer yer karadeniz iklimi görülebilmektedir.Bu nedenle Bayat ilçesine gittiğinizde bir köy araştırması yapsanız, en güzel köyük çayköy olduğunu söyleyeceklerdir size...Ayrıca köyün yamacındaki ağaçsız,boz,tarım yapılamayan tepede ağaçlandırma çalışmaları başlatılmış olup, başarılıyla tamamlandığında muhteşem bir güzellik oluşacaktır...


  Nüfus  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 445
  1997 470


  Ekonomi  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekonomik olmamakla birlikte köyün üst tarafında bulunan Hasan Gölü manzarası, mesire yeri olması, bahçelerin sulanması gibi faydalarının yanında köyün balık ihtiyacını da karşılamaktaydı son yıllara kadar.


  Altyapı bilgileri  kanalizasyon şebekesi ve sabit telefon vardır.ilkögretim okulu vardır.

  Köyünüze Ait bilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çayköy Köyü Bayat Forum Tarih
Çayköy Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Çayköy Köyü Hakkında Bilgi Pazar Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Çayköy Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Çayköy Köyü Salihli Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Çayköy Köyü Demirci Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş